Er der en der kender en støjsvag bærbar computer til ca 9000 kr. Der er ikke så mange krav til specifikationerne udover at den skal have 512 ram og dvd-brænder.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Ja, den ser ok ud, men jeg er ikke overbevist om at den ikke støjer for meget. Kender i ikke en bærbar som i ved ikke støjer særlig meget. Jeg er klar over at den er nødt til at blæse ind i mellem, men jeg har haft 4-5 bærbare gennem de senste år og der har været stor forskel på støjniveauet. Og hvis man giver 9000kr for en vare skal man helst ikke sidde og blive irriteret over den. Jeg vægter sådan set støjniveau over andre specifikationer som fx grafikkort mm.
Ja men jeg er interesseret i en bærbar der støjer minimalt ved alm brug, fx ved internet-brug, word mm. Jeg er bestemt ikke enig i at alle er praktisktaget lydfrie ved alm brug. I hvert fald ikke dem jeg har haft, og der har været stor forskel på dem ved alm brug. Selv når de ikke står og laver noget kan de finde på at begynde at blæse, med korte tidsintervaller
Det gør 90%le maskiner med en rigtig mobility processor i. Grunden til de gør det i intervaller er fordi de skal af med termisk varme. Dette slipper du aldrig for
Ja det er jeg med på. Det jeg søger er derfor en bærbar, som slipper af med den varme på den mindst støjende måde. Der er vel ligeså meget forskel på det anvendte kølersystem som på så mange andre specifikationer som fx harddisk, cpu med mere. Jeg havde en gang en bærbar fra et firma som hed greendata. Tror den var baseret på compal CL5 og det er nok den minds støjende bærbar jeg har haft.
Bl.a kan Celeron M ikke gå i dvale, det vil gøre at blæserene køre mere grundet varme. DErtil findes der desktop CPU'er de til trods for de ikke egner sig til laptop allegevil smider dem i!
Ja men nu mente jeg altså også kun pentium M centrino. Og ja der har været STOR forskel på de pentium M centrino bærbare jeg har haft, eller købt til andre, gennem de seneste par år. Jeg er med på at de er nødt til at blæse engang i mellem ved normalt/ingen brug, men det er netop denne støj jeg vil have minimeret, især når jeg sidder og bruger Microsoft Word.
Sry det var en joke. Jeg er ked af hvis du tager den personlig. Men jeg syntes ikke din sidste kommentar var for at hjælpe mig, men nærmere en arrogant kommentar som jeg i særdeleshed ikke bryder mig om.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.