Avatar billede asser0 Nybegynder
23. januar 2006 - 22:02 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Finde netkort efter XP geninstallation

Jeg har en efterhånden aldrende Medion 6200 notebook (en Aldi-computer), som indtil nu har kørt Win XP Pro men stadigt langsommere. Derfor har jeg formateret lortet og geninstalleret XP. Men den finder ikke det indbyggede trådløse netkort. Device manager'en viser et problem med en 'network controller', som jeg gætter på, er det manglende netkort. Den vil ikke opdatere driveren fra den oprindeligt medfølgende Medion-CDrom, hvor der ellers ligger drivere til det hele. Der ligger ganske vist en 'PRISM Wireless LAN driver', en .exe, som jeg kører 'manuelt' men uden at løse problemet. I start-menuen ligger herefter en Wireless LAN configuration, som meddeler at 'there are no wireless network adapters installed'.

I forhold til før mangler jeg en network connection. Der ligger en 1394 connection (som jeg ikke rigtigt fatter hvad er) og en Local Area Connection (som det nok vil være en overdrivelse at sige, at jeg fatter, hvad er, men jeg fornemmer intuitivt, at den varetager kommunikationen fra og til den ikke-trådløse LAN-port).

Burde den nævnte driver (PRISM) køre det manglende netkort eller 'bare' forbindelsen til det??
Hvad gør jeg?
Er der en højere mening (HJÆLP)?

På forhånd tak.
Avatar billede fromsej Praktikant
23. januar 2006 - 22:05 #1
Har du installeret bundkortdriverne?
Avatar billede asser0 Nybegynder
23. januar 2006 - 22:14 #2
Hmmm, det går jeg stærkt ud fra, XP selv har gjort. XP starter op og alle andre devices (som findes i device manager'en i hvert fald) er installeret.
Ville computeren ikke være ret hjælpeløs uden? Eller mener du noget andet end jeg umiddelbart tænker (lyd/skærm/mus/tastatur mv.)?
Avatar billede fromsej Praktikant
24. januar 2006 - 11:38 #3
Du må have en CD med drivere, der fulgte med da du købte maskinen.
disse drivere skal installeres, så burde det hele virke.
Avatar billede asser0 Nybegynder
24. januar 2006 - 12:27 #4
Jotak, men nej, det har jeg prøvet (som nævnt). Den automatiske installer (altså via device manager'en) accepterer ikke den før nævnte .exe-fil som en driver, ej heller de PRISM*.dll-filer, som .exe-filen tilsyneladende har lagt i WINDOWS/system32, da jeg kørte den manuelt. Der ligger tre: PRISMCFG.cpl, PRISMIOC.dll, PRISMRES.dll foruden filen selv: PRISMSTA.exe (den som giver den nævnte fejlmeddelelse).
Andre bud?
Avatar billede asser0 Nybegynder
24. januar 2006 - 16:21 #5
OK, så er problemet løst.
Selv om driveren afvistes af Hardware Update Wizard'en efter automatisk og mindre automatisk søgning (på den rigtige location), virker den efter at være blevet udpeget manuelt (Install from a specific location>Don't search. I will choose the driver to install>Have disk/Browse ..).
Måske indlysende, men ..
WLAN-kortet hedder i øvrigt Creatix ctx712 og sidder i en Medion 6200, hvis andre skulle få samme problem.
Avatar billede fromsej Praktikant
24. januar 2006 - 19:03 #6
Det lyder godt.*S*
Så skal du lige lukke her, marker dit navn i boksen og klik på Accepter. :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester