27. januar 2006 - 18:14Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Problem med ny Ekstern HD
Hejsa ! Har lige købt en "ny" (for mig i hvert fald) Ekstern HD, men har nu følgende problem: Når den tilsluttes USB porten, registrerer min com godt nok at der er fundet ny Hardware, men den kommer ikke frem som lagerenhed, under Denne Computer ?!? HD´en lyser / snurrer som den skal, men der er som sagt ikke mulighed for at få adgang til den. Efter producentens hjemmeside, skal der ikke installeres noget særskilt til denne HD, når man (som jeg) har XP med SP2 installeret. HD Data: Seagate 200GB / Model: ST3200822A
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Den skal vel formateres først el er det gjort ??? gå ind i kontrolpanel og administration computeradministration diskhåndtering der skulle den gerne kunne ses ??
Den er nok formateret - nogen er - men min ville ikke reg. når den sad i mine front udgange (USB1) - så satte jeg den i USB2, bag på PC'en, og vupti - alt i orden!
Tak for de mange hurtige svar - det var virkelig til rigtig meget hjælp...! Jeg har nu (v.h.a. jeres svar), fået HD´en igang, og alt virker perfekt - TAK ! Prøvede faktisk det hele - Formaterede, og skiftede USB-port, og så kørte den som forventet...!!!!!!!!!
nyside hvad skrev du som ikke var skrevet tidligere ? ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.