Avatar billede leol Nybegynder
09. februar 2006 - 21:09 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

flash MX det samme som flash professional 8?

Hey..


Jeg vil godt låne en bog på biblotekt. Så ville jeg godt vide om hvis man låner en bog om flash mx om det så er det samme ting man kan som man også kan i flash professional 8

Leol.dk
Avatar billede kragekjaer Praktikant
09. februar 2006 - 21:49 #1
I Flash8 kan du en hel del mere, men det er nok ok for dig at låne en mx bog hvis du ikke kender så meget til det.
Avatar billede mobius6 Juniormester
10. februar 2006 - 05:45 #2
som kragekjær er inde på er der en hel del funktionaliteter som er forskellige, eller rettere udbyggede i F8, så hvis du sidder med F8 ville det være lidt fjollet at studere MX. ..de steder hvor MX og F8 adskiller sig mest er bla. Håndtering af SkriftTyper, håndtering af video samt hele Actionscrip delen, altså 3 meget centrale dele i flash. så jeg vil klart anbefale dig af finde en F8 bog i stedet.

alle de helt grundliggende ting dog, værktøjspaletter, properties vinduer, foståelse at tidslinje og forskellige objekter og biblioteker er stort set det samme i de sidste mange versioner af Flash, så mht. til de helt grundliggende ting kan du sagtens bruge en "gammel" bog til at komme igang med F8.
Avatar billede eltempogigante Nybegynder
13. februar 2006 - 23:55 #3
Vær opmærksom på at MX ikker er udgaven der fandtes lige før, men udgaven før MX 2004.

Dvs. at MX sådan set er 2 versioner "for gammel" i forhold til 8.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester