Avatar billede chapelle Nybegynder
11. februar 2006 - 17:48 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Udskrivning af rapport

Har brug for hjælp, er der nogen der hjælpe mig med følgende:

Jeg har lavet en tabel og tilhørende formular, (arbejdskort) jeg vil gerne at jeg kan udskrive dette arbejdskort, ved tryk er en knap på formularen, og så skal det aktuelle arbejdskort udskrives i en rapport, hvert arbejdskort har et sagsnr. Ved ikke om dette kan bruges som parameter, til en eventuel forrespørgsel.
Avatar billede terry Ekspert
11. februar 2006 - 17:55 #1
docmd.OpenReport "ReportName",,,"ID = " & Me.ID
Avatar billede terry Ekspert
11. februar 2006 - 17:58 #2
you can palce a button on th eform to open a report usin gth ebutton wizard. Then you need to alter the code so that you take the ID of the current record from the form and use this as a filter when opening the report.

So if the primary key in the record is ID then this is how the filter will be
"ID = " & Me.ID
Avatar billede chapelle Nybegynder
11. februar 2006 - 18:16 #3
Perfect, it works like a charm... Perfect, thank you, here is your points.... :)
Avatar billede terry Ekspert
11. februar 2006 - 18:20 #4
great, have a good evening.

Thanks
Terry
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester