12. februar 2006 - 22:02Der er
38 kommentarer og 1 løsning
AVI til et andet format der fylder under det halve !
Hej !
Jeg har et spørgsmål ang. AVI format, jo altså jeg har klippet en lille film stump ud af en DVD, jeg har rippet, og den lille stump, fyldet mildetstalt det blige. For 58 sek, fylder det 435 MB, det er hel forrygt, er det ikke muligt med eller andet program, at få det til at fylde under det halve til f.eks. 10 MB eller deromkring !
Jeg har brugt VirtualDub til at klippe stumpen fra filmen ud fra !
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
ja, det hjalp sku, tak for det ! Det ved jeg til en anden gang ! Kortsagt jeg bruger Ahead DVD Ripper til at rippet DVD hvor fimen/serien er på og derefter bruger jeg VirtualDub til at klippe den stump ud jeg gerne vil gemme, og derefter bruger jeg Dr. DivX til at komprimere filen i en størrelse så den til at have med at gøre !
vil du prøve at se resultatet, kom med din mail så kan du se !
Jeg har prøvet det før her, at lægge et billede ind der var uploadet over Yousendit, det eneste man kan se er downloadkoden til Yuosendit, din mailadresse kan ikke ses.
ok, det her vil jeg da tage op til overvejning, og bruge det igen. Jeg har godt hørt om det her før, med at sende store filer, ved at man får et link via ens mail adresse også kan man downloade filen ! Det er ret smart !
Jo altså, jeg har en videostump som jeg har optaget, som jeg så også har fået komprineret ned det halve fra 438 MB til 52 MB ! men men, det er ikke det spørgsmålet går ud på, du ved billeder f.eks hvis de er taget på siden eller edda med bunden i vejret, så vil man jo gerne have dem vendt så de vender rigtigt (er du med ?)! kan man også gøre det med en videofil ?? For den til at vende rigtigt, for jeg er komemt til at vende kameraet på siden, og når det komemr ind på pc'en skal man vende hovedet på siden, for at se det !! Findes der et program, der kan få det til at se normalt ud, så man ikke behøver at vende hovedet igen !!
Er dig svar skyldig, du er nok nødt til at oprette et nyt spørgsmål jeg roder ikke så meget med film, andet end at konvertere xvid om til divx med Dr.Divx pga en kissplayer der ikke kan afspille de filer.
For så at vende over til hvad denne tråd endlig gik ud på, det med at rotere også vidre, den er i vinkle !! Men men, jeg har fået 6 min og 23 sek. komprineret ned til 39.7 MB med Windows Movoe Maker !! Så vil jeg lige høre, kan det lade sig gøre at få den længere ned i størrelse, uden det går ud over kvaliteten ??
Hvis du stadig har Dr.divx så prøv med den,den lægger jo en ny fil ud, så du har stadig den gamle hvis ikke du er tilfreds med kvaliteten. Der findes jo også gratis programmet Virtualdub.
Næ tror ikke der er nogen grund til det hvis det pga du vil vise på din tv skærm, jeg har nogle videoclip liggende i 512/384 og de står helt tydeligt på tv skærmen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.