Avatar billede zenne Novice
15. februar 2006 - 00:21 Der er 20 kommentarer og
1 løsning

Cola på grafikkort / motherboard

Hey
Jeg har tabt en ordentlig omgang cola på graftikkort/motherboard. Efter dette gik skærmen langsomt i sort. Jeg slukkede hurtigt computeren, tørrede begge dele af med papir. Jeg satte derefter en blæser på så computeren tørrede hurtigts muligt. Jeg har nu tændt computeren igen. Den lavede "en eller anden system maintance" 2 gange, hvor den genstartede, og nu er jeg inde i Windows og den virker fint. Har ligeledes startede counterstrike uden problemer. Mit spørgsmål er så.

Virker det godt nok?
Kan der være fejl som kan opstå senere?
Skal jeg benytte mig af min garanti og få begge dele udskiftet?

på forhånd tak :)
Avatar billede keysersoze Ekspert
15. februar 2006 - 00:23 #1
benytte dig af din garanti for en selvforskyldt fejl? hvad har du af garantier som vi andre ikke rigtig kender til?
Avatar billede zenne Novice
15. februar 2006 - 00:32 #2
Man har jo en 1-års fuld garanti.

Men altså umiddelbart virker alt jo fint? Er der nogle test jeg kan lave for at se om noget er galt eller om alt virker fint?
Avatar billede keysersoze Ekspert
15. februar 2006 - 00:37 #3
1-års fuld garanti eller hvad end vi næsten taler om virker mig bekendt ikke på selvforskyldte fejl - så kunne alle og enhver jo bevidst ødelægge deres udstyr et par dage før udløb og få nyt... det tror jeg næppe holder :)

mht fejl osv så er det lidt svært at vurdere uden at vide hvor meget og hvilke dele der er ramt, hvor lang tid det har nået at sidde og selvfølgelig hvor godt rengjort det er - men jeg tror også andre vil kunne svare bedre på dette punkt end mig.
Avatar billede zenne Novice
15. februar 2006 - 00:51 #4
True. Men hvordan virker et grafikkort??

Virker det såen at enten...! Så virker det 100% eller os så virker det ik? Eller kan det have små minimale fejl som kan opstå ved forskellige spil osv.?
Avatar billede arne_v Ekspert
15. februar 2006 - 04:26 #5
jeg tror heller ikke på garanti medmindre du har tilkøbt en af de specielle
dækker alt undtagen bevist hærværk garantier

og derfor synes jeg at du skal køre videre

virker det er det jo fint

står det af - tja så er priserne jo næppe steget i den periode hvor det har
kørt

jeg kan ikke se at du har noget at tabe
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. februar 2006 - 08:02 #6
Cola er syre. Det vil uværligt have en indvirkning før eller siden. Men garanti har du ikke noget af, med mindre du selv har tegnet en ekstra forsikring.

Hovedregel nummer et når man roder med åbne computere:
- Metalspåner og alle typer væsker (baby gylp inklusiv) bør holde uden for skvulpe/spild/gylpe rækkevidde.
Avatar billede venturer Nybegynder
15. februar 2006 - 08:38 #7
Babygylp? Jeg vil ikke vide det :/

Anywho... Dit grafikkort kan godt "næsten" virke. Skaden er egenligt sket. Godt nok kan cola have en afsyrende effekt, men jeg tvivler meget på at det har noget at sige på de materialer elektronikken er lavet af. Det værste (som jeg ser det) er alt det sukker der sidder på dit kort nu. Selv om du har gjort det rent, kan du ikke få cola væk fra alle de små komponenter på kortet. For at gøre dette skal du have badet kortet i varmt sæbevand hvilket jeg IKKE vil anbefale dig at prøve.
Men hvis der stadig sidder lidt "stads" tilbage, kan det efterhånden tiltrække mere støv og måske endda p.g.a. varmen bliver lidt blødere og dermed forsage en kortslutning.

Med hensyn til garantien skal du passe lidt på.
Med mindre du har tilkøbet en ekstra garanti eller butikkn frivilligt tilbyder en ét års garanti, er der kun 2 års reklamationsret. Dette betyder essentielt set at du har retten til at "brokke" dig hvis du inden for to år finder fejl eller mangler på produktet (vel at mærke produktionsfejl... Og jeg tvivler på at du får dem overbevist om at de på fabrikken hældte cola på :) )
Avatar billede christiansenbo Nybegynder
15. februar 2006 - 08:39 #8
Jeg hørte engang en Merlin sælger fortælle en kunde, at uanset hvordan en skade opstod, så ville den forsikring han prøvede at sælge dække...  :D

Uanset hvad..??  Tror måske man skulle købe sådan en forsikring, og så eller bruge varerne et års tid og så få dem skiftet.. :D


Men du skal være opmærksom på, at cola har en mærkelig effekt på sådan noget pc halløj.. Der kan altså godt komme problemer når det er stivnet helt...og det er praktisk talt umuligt at få fjernet helt....  så bare x fingre....!!

Så hvis du har en "fuld garanti" der dækker tab af cola i din pc.. så er det med at få byttet det. :D
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. februar 2006 - 09:03 #9
venturer>>som tidligere service tekniker har jeg set ting der er unævnelige....

christiansenbo>> Både Merlin og Fona sælger den slags forsikringer. Jeg har hørt en Fona sælger sige "at når maskinen (en bærbar) nærmede sig udløbet af garentien kunne man jo bare komme til at tabe den, så fik man en ny (da en tilsvarende ikke ville kunne skaffes efter 2 år)".
Avatar billede christiansenbo Nybegynder
15. februar 2006 - 09:54 #10
james_t_dk: Ja, det er vanvittigt.. men gad vide hvad de vil sige, hvis man rent faktisk gør det ??? Får man bare den nye maskine ?

Det lyder jo helt gak gak at en sælger siger sådan, men det er jo klart, han tjener mere i provision på forsikringen, end han gør på salget af en pc.... .oO .oO
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. februar 2006 - 11:24 #11
Ja man får en ny maskine, hende der købe maskinen den dag er en af mine veninder, det var derfor jeg hørte det. Hun købte en IBM ThinkPad i 560 serien. Da dan var 1½ år gammel "tabte" hun den og fik en ny. Heldig at hun lige havde taget en backup!
Avatar billede christiansenbo Nybegynder
15. februar 2006 - 11:29 #12
ha ha.. det er sgu klasse. Når de på den måde reklamere med det, så er det fandme bare med at udnytte det..!!!
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. februar 2006 - 11:41 #13
Du tegner jo en forsikring mod alle tænkelige uheld, så hvorfor skulle det ikke gælde at den falder på gulvet!
Avatar billede christiansenbo Nybegynder
15. februar 2006 - 12:07 #14
Kodeordet i den sætning er "UHELD"...!!
Jeg mener bare, at når sælgerne selv siger....

"at når maskinen (en bærbar) nærmede sig udløbet af garentien kunne man jo bare komme til at tabe den,"


Så er der jo næppe tale om uheld.... :D  Men i øvrigt er vi jo helt enige....
Avatar billede zenne Novice
15. februar 2006 - 12:25 #15
Tak for de mange svar.

Mit sidste spørgsmål inden jeg lukker.

Jeg overdrev måske en lille smule med hvor meget cola der kom ned på grafikkortet, men noget kom der selvfølgelig. Burde jeg tage en våd klud, og tørre det forsigtigt af med vand? Eller lade det hele være og krydse fingre?
Avatar billede zenne Novice
15. februar 2006 - 12:34 #16
Kan endvidere lige tilføje at det ramte på "bagsiden" af grafikkortet. Stadig dumt lige at vaske det lidt med vand? :)
Avatar billede james_t_dk Juniormester
15. februar 2006 - 12:41 #17
christiansenbo>> det er op til ens samvittighed, jeg tror ikke jeg kunne gøre det.
Avatar billede venturer Nybegynder
15. februar 2006 - 13:10 #18
Zenne: Bare du sørger for at få tørret efter med en fnugfri klud og specielt får gjort kontaktfladerne rene, skulle det nok kunne gå.
Avatar billede zenne Novice
15. februar 2006 - 13:11 #19
Tak for hjælpen alle :)

Points går til venturer :)
Avatar billede venturer Nybegynder
15. februar 2006 - 14:16 #20
Mange tak.
Avatar billede zenne Novice
15. februar 2006 - 15:18 #21
venturer

Tror det bliver for svært at få renset med vand. Har det nogen betydning? Skal jeg bare lade det være? Eller burde jeg lige prøve?

Forresten, hvad mener du med at det "næsten kan virke" kan man køre et program eller noget for at sikre sig der ik er ødelagt noget nogle steder på kortet? :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester