Avatar billede jespera84 Nybegynder
19. februar 2006 - 14:35 Der er 3 kommentarer

VHS over på DVD

Er der nogen som kan fortælle hvordan man kan optage sine gamle private VHS bånd over på en dvd..?

Har tv-in i mit grafikkort (7800gt) og har ført S-vhs kabel fra min videobåndoptager til min PC og har installeret TV-in Driver som fulgte med grafikkortet.

Men nu kan jeg ik komme længere ved ik hvordan jeg får filmen frem på computeren..

Hvilke programmer skal man bruge til at optage/se filmen..?

Har fundet en guide med virtualDub men den går i Koma når jeg vil åbne så jeg kan se hvad videoen viser...
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
19. februar 2006 - 15:25 #1
jeg er lidt spændt på hvad du får af svar, for jeg har arbejdet en del med det uden at finde den gode måde.
lige nu er det bedste jeg kan finde cyberlink power producer. den kan det hele faktisk. men uanset hvad jeg gør, så bliver kvaliteten dårligere på min dvd end den var på videoen.
hvis du ikke har en særlig hardwareencoder skal computerens software foretage al encodning af filmen, og det tager rigtig lang tid (1-2 timer for en dvd kan det sagtens tage, afhængig af din maskine)
derfor er mit bud at hvis det er noget du vil gøre med mange bånd, så skal du have noget pinnacle eller hauppage udstyr med hardwareencoder som kan lave videosignalet om til et dvd-signal.
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
19. februar 2006 - 15:26 #2
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
24. februar 2006 - 13:59 #3
der er ikke rigtig bud på en god løsning ... flere steder anbefaler man ret og slet at man benytter en DVDrecorder til TVet når man skal have tingene over på DVD
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester