23. februar 2006 - 16:55Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Er strømforsyningerne brændt af?
Jeg har en mistanke der umiddelbart virker rimelig irrationel, og derfor skriver jeg her. Jeg har en computer der ikke dur. Der sker intet når man trykker på knappen. Jeg mistænker strømforsyningen for at være brændt af - men der er sikring i - og den er ikke sprunget (målt gennemgang) - men jeg kan heller ikke finde nogen volt nogen steder på sekundærsiden. Jeg har så lånt en strømforsyning af en kammerat som jeg ville prøve med i stedet- men får det samme resultat. Så nu er det min mistanke lyder på at den måske også er brændt af... Så derfor er mit spørgsmål til jer:
På hvilke ledninger skal jeg kunne måle hvor mange volt for at sikre mig at en strømforsyning virker?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Prøv at tage alle ledningerne fra din strømforsyning af din computer. Tag så og sæt strøm til den og find benet PS_ON på denne model: http://www.overclockers.com/tips1137/ps1.gif . Kortslut dette ben - kortvarigt - med et af 0-ledningerne. Det er dem som der står COM udfor på modellen.
Hvis strømforsysningen ikke starter, kan du prøve at kortslutte den grønne ledning og en af den sorte. Dette skulle gerne få blæseren til at starte. Hvis strømforsyningen virker og PC'en ikke starter kan det eventuelt skyldes et defekt indstikskort. (grafik, lydkort, netkort, ram) Prøv at pille så meget ud som muligt og se om skidtet kan starte.
Jeg har pillet alt ud af computeren nu. Der sidder strømforsyning, powerknap, resetknap, CPU og CPUkøler på bundkortet. Intet andet (heller ikke RAM) - og der er stadig intet der kan startes.
Er det en grøn og en sort ledning på ATX stikket jeg skal kortslutte for at starte blæseren?
Det er en grøn og en sort på det 20-polet stik man sætter i bundkortet. Når man kortslutter disse, svarer det til at trykke på power-knappen. Så det skulle gerne starte hele strømforsyningen og det ses ved at blæseren kører.
Strømforsyningen virker så. Blæseren starter når jeg kortslutter den grønne med en sort ledning. Skriv det som et svar og du får dine point. Jeg har pillet alt andet ud af computeren end RAM, CPU og CPU blæser. Den kan stadig ikke starte. Hvordan tester jeg de andre ting?
Der sidder kun 1 RAM blok i - og jeg har forsøgt både uden ram og med blokken i hvert af de 2 slots. Der sker stadig intet når jeg trykker på powerknappen (og den er monteret ifølge manualen)
Har du mulighed for at prøve en tredie strømforsyning? Ellers kan du prøve at kortslutte de to pins på bundkortet der bruges til powerknappen. (Det kan jo også være selve knappen som er i stykker.) Når pc'en er "tændt" kan du så heller ikke måle nogen spænding?
Det er ikke knappen der er i stykker. Kan fint måle gennemgang på den når jeg trykker... Og har også forsøgt at kortslutte pinnene manuelt med en skruetrækker. Der sker ikke noget. Og jeg kan ikke måle nogen spændinger nogen steder når jeg tændt strømforsyningerne - dog kan jeg fint starte blæseren ved at kortslutte den grønne ledning i ATX stikket med en sort. Jeg har også målt på sikringerne i begge strømforsyninger og der er fin gennemgang i.
Hvis det er sådan at power-knappen i princippet "bare" kortslutter den grønne og den sorte ledning i strømforsyning. Ja, så må det jo være bundkortet den er gal med? -men kan jeg ikke fortage mig nogle målinger på bundkortet for at være sikker før jeg går ud og køber et nyt?
Puha.. Mht målinger på bundkortet, så må jeg vist melde pas. Desværre....
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.