Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.
Typisk er det fordi der ikke er noget indhold i variablen og SQL-sætningen derfor bliver ugyldig (idet talfelter SKAL have en numerisk værdi eller NULL, hvis din database tillader det).
Prøv at udskrive SQL-sætningen i stedet for at udføre den...
response.write "INSERT INTO Maillist (id,email,bruger) VALUES (" & id &",'" & request.form("oprettersmail") &"','" & session("brugernavn") & "')" response.end
Jeg kommer lige til at se at du bruger to forskellige variabler til at forbinde til din database, dels hentSidste, dels adoCn - er det tiltænkt. Umiddelbart ville jeg have forventet noget á la:
Dim id nummerer="SELECT MAX(id) FROM trade" SET id = hentSidste.Execute(nummerer)
OK, skulle bare lige være sikker på at det ikke var en fejl med de to connections :)
Hmm... det er ret mystisk det med id der er tomt. Vi er enige om at id burde være et recordset, ikke sandt? Og det recordset burde have en række hvor der er en (unavngiven) kolonne, som indeholder det højeste id der findes i tabellen trade...?
Hvis du nu udfører denne kode, hvad siger browseren så:
Dim id, nummerer, sql sql = "SELECT MAX(id) AS MAXID FROM trade" set id = hentSidste.Execute(sql) if not id.eof then sql = "INSERT INTO Maillist (id,email,bruger) " & _ "VALUES (" & _ id("MAXID") & "," & _ "'" & request.form("oprettersmail") &"'," & _ "'" & session("brugernavn") & "')" adoCn.Execute(sql) else response.write "Der var ikke nogen id'er i tabellen trade." end if id.close
Ang. 01/03-2006 17:36:17 >> hvilken af de to sætninger kom den fejl i? Er det HEEEELT sikkert at id-kolonnen hedder id og ikke f.eks. tradeid eller sådan noget?
[Microsoft][ODBC Microsoft Access Driver] Too few parameters. Expected 1.
desværre..
hvis du ser bort fra min kode og laver fra bunden af en database forbindelse og en sql sætning der henter det største id i tabellen trade og gemmer det i en variabel hvordan ville du så gøre det?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.