Avatar billede pinball Nybegynder
02. marts 2006 - 23:22 Der er 21 kommentarer og
1 løsning

Dual Core

hej

er der nogen som ved hvor man kan købe en samlet pc uden skærm med dual core processor til en rimelig pris.

og hva er bedst, intel eller amd (dual core)
Avatar billede oktober Nybegynder
02. marts 2006 - 23:43 #1
Bedst er svært at svare på ! det kommer klart an på hvad du skal bruge en dual cpu til ! men man kan sige i 90 % af tilfældene er AMD bedst i test !

hvor man køber sådan en henne til rimelig pris ! tja - de er jo stadig meget dyre !

men på edbpriser - kan man jo finde nogle - men om det er til rimelig pris - bedøm selv ! www.edbpriser.dk
Avatar billede pinball Nybegynder
03. marts 2006 - 00:10 #2
ok men er dual core noget man bør anskaffe sig eller er det kun for extreme gamere og nørder?

skal bruge min pc til film, surfe, lidt spil og diverse redigering..
Avatar billede pinball Nybegynder
03. marts 2006 - 00:17 #3
jeg har kigget lidt hos edbpriser og de er godt nok dyre de athlon x2 processor.

går ud fra at man må nøjes med mindre ram,harddisk,og standard lydkort og grafikkort hvis man skal holde sig under de 10.000
Avatar billede zypher212 Nybegynder
03. marts 2006 - 00:30 #4
Dual Core:

Det er kun noget man bør anskaffe sig hvis man er typen der godt kan lide at have mange krævende programmer kørende på en gang. Et spil falder ikke ind under den genre, og de fleste spil kører (endnu!) bedre med single core frem for dual core. (Som et lille eksempel kan det nævnes at AMD64 FX-57 yder bedre i spil end FX-60 netop af denne grund). Om AMD's er bedre end Intels kommer an på hvad du skal bruge den til. (Kontor, multimedie, spil osv.)

En bille PC:
Nix det aner jeg ikke :)
Avatar billede pinball Nybegynder
03. marts 2006 - 00:40 #5
men det er vel ikke sådan at dual core vil blive standard for stationære pc´er om 1-2 år vel?

lidt ligesom med fladskærms tv, det ville være dumt ikke at købe en som er HD-Ready.

ville jeg stå i samme situation uden dualcore om 1-2 år???
Avatar billede pinball Nybegynder
03. marts 2006 - 00:50 #6
hva med windows media center, er dte noget man bør investere i eller er det bare ren underholdning?
Avatar billede zypher212 Nybegynder
03. marts 2006 - 08:53 #7
Dual core:
Jo man regner helt bestemt med at det vil blive standard indenfor nogle år. Det er bare et spm. om det kan betale sig nu?

Fladskærm: Lad være med at købe det skidt. Så vidt jeg har set er det kun ganske få der er rigtigt klar, og mange kan bare oversætte et digitalt signal til et analogt. Og så ryger hele ideen jo ;)

Media Center: Hvis du vil bruge din computer til TV osv. kan man sagtens argumentere for at det er en god ide at købe. Ved ikke om det er et seperat system man skal installere på en ekstra partition eller om det er noget der kan køre "on top of" Windows xp. Hvis du er frisk på at rode lidt med tingene kan noget MythTV anbefales :) Det kører oven på en linux installation du har.
Avatar billede drgonzo Praktikant
03. marts 2006 - 11:08 #8
dual core bliver bestemt også udnyttet i spil. Q4 fra ID soft er kommet med en SMP (simultanious multi processing) patch, der i visse tilfælde gav 50 - 70% bedre ydelse i spillet. Når ID kommer med noget følger andre som regel hurtigt efter, og man må regne med at når dual core understøttelse er så simpelt at lave som en patch, så vælter de nok snart frem.. Fladskærme til computere er idag rigtigt gode, både til film og spil.. De fås ned til 2ms opdateringstid, men er dog dyre.. DVI (digitale) fladskærme har et superskarpt og flot billede. HD ready er dog indtil videre ikke synderligt smart at købe, vi får ikke HD TV herhjemme de næste par år, så med mindre du har en blue-ray afspiller er det unødvendigt.
Avatar billede pinball Nybegynder
03. marts 2006 - 16:19 #9
hmm.. jeg tænker bare at hvis jeg køber en pc nu med single core så ville den nok ikke være særlig meget værd hvis jeg skulle sælge den om 1-2 år når dual core bliver standard. folk vil vel hellere gå efter dual core til den tid..

mht fladskærms tv så er det lidt sent at advare mig :) for jeg har allerede en HD-Ready Samsung LE-40M61B LCD som jeg lidt var tvunget til at købe efter det gamle crt var blevet en torn i øjet. jeg er ret glad for denne lcd skærm, selvom jeg har hørt at plasma skulle være bedre til tv, men så har de jo også risikoen for burn-in hvilket udelukker dem til pc/konsol brug. desuden er lcd fremtiden og hvis man nu skulle sælge sin fladskærm om nogle år så tror jeg at det vil være nemmere at komme af med en ldc skærm frem for plasma.

man kan faktisk godt få et særdeles flot billede på sin fladskærm lige nu, det forudsætter bare at den har hdmi udgang og 720p/1080i, så skal man bare anskaffe sig en dvd-afspiller som kan skalere op til HD opløsning 720p/1080i og det kunne fx være en denon dvd 1920 (god), panasonic s97 (god) eller samsung hd-950 (dårlig).

HD DVD og Blue-Ray får vi først at se i dk næste år hvorimod japan allerede har dem og usa får dem vist også meget snart. HD tv er en realitet i både japan og usa, herhjemme kan man pt også modtage HD kanaler som bare kræver en digital box fra canal digital, så kan man modtage canal+ HD og andre udenlandske HD kanaler. tdc vil også komme med en ny selector boks med hdmi udgang og som vil kunne vise HD kanaler til sommer når VM i fodbold starter.
Avatar billede zypher212 Nybegynder
03. marts 2006 - 16:33 #10
drgonzo: Så vidt jeg har forstået det, er det enormt svært at programmere til dual core frem for single core. Q4 var nok snarere skrevet med dual core in mente, og patchen åbnede nok bare nogle muligheder som de havde planlagt, og programmeret efter fra starten. :)

superman2006: Blu-ray film kommer officielt først på markedet til 23 maj.
læs evt. her http://newz.dk/forum/item/63162/
Avatar billede pinball Nybegynder
04. marts 2006 - 00:07 #11
hvor står det at vi får blu-ray at se i dk 23.maj??
Avatar billede pinball Nybegynder
04. marts 2006 - 02:26 #12
hvis blu-ray film kommer til dk 23. maj hvornår kommer afspillerne så?
Avatar billede zypher212 Nybegynder
04. marts 2006 - 13:12 #13
Samsung lancerer en afspiller samme dato. Og det er vist snarere en release på det globale markede, end en release i DK.
Avatar billede pinball Nybegynder
04. marts 2006 - 15:55 #14
jeg tror du mener usa. i europa kommer de om 1-2 år
Avatar billede pinball Nybegynder
05. marts 2006 - 17:03 #15
eller måske ved udgangen af 2006. evt september..
Avatar billede pinball Nybegynder
05. marts 2006 - 17:03 #16
tak for hjælpen gutter.

nogle som vil ha point så smid lige et svar
Avatar billede pinball Nybegynder
05. marts 2006 - 21:17 #17
nå men så lukker jeg. hvis i vil have point så smid et svar
Avatar billede drgonzo Praktikant
06. marts 2006 - 10:45 #18
zypher212 > tror det du tænker på programmering af multi threadede spil, hvilket stadig er på baby stadiet, at udnytte dual core er noget andet, og kan fixes med en forholdsvis simpel patch
Avatar billede zypher212 Nybegynder
06. marts 2006 - 14:26 #19
drgonzo --> Det er helt korrekt at jeg tænkte på multithreadede spil. Kan du ikke komme med noget dokumentation på at det "bare" er en simpel patch? Et link ville være rart. :)
Jeg mente at for at kunne bruge to kerner på en gang, er spillene nødt til at være multithreadede?

superman2006 --> Man mister muligheden for at poste et svar når du har accepteret et. Her er det ligegyldigt, men til en anden gang :) (Vil ikke have point!)
Og som skrevet er det en global release af blu-ray, og ikke en i DK. Tror også at vi må vente nogle år på det. :(
Avatar billede drgonzo Praktikant
06. marts 2006 - 15:09 #20
zypher > at et spil er programmeret multithreaded er noget lidt andet end at det udnytter dual core. nogle spil er da osse programmeret til 2 tråde. som regel en til gfx og en til eks lyd og ai. dual core udnyttelse gør bare at spillet kan registrere at der er 2 kerner og udnytte begge kerner. du kan godt køre en tråd på 2 kerner det behøver ikke være seperate tråde.. selv et gammelt spil som Q3 arena kan udnytte dual processoring, kender desværre ikke nogen links der nøjagtigt beskriver opbygningen af en SMP patch men jeg kan da finde nogen links til tests af Q4 med og uden SMP patchen, hvis det har interresse
Avatar billede zypher212 Nybegynder
06. marts 2006 - 15:22 #21
drgonzo --> Et link til tests har ingen interesse, tror skam på at virkningen af patchen er der, men er i tvivl om hvad den "gør". Jeg regn(ede)/(er) bare ikke  med at EN tråd kunne bruge to kerner samtidigt.

Troede netop at grunden til at ydelses forbedringen i spil "kun" er eks 15-20 % var fordi den ikke kunne udnytte begge kerner, hvorimod multithreading ville give en forbedring (hvad jeg har hørt/hvad jeg tror) 90~100 %

Nå anyway, jeg er ikke programmør (Men regner med at blive det :) ) så ved ikke så meget om dette... Men vil nu lige søge lidt på emnet alligevel.

Tak for en inspirerende tråd :)
Avatar billede pinball Nybegynder
07. marts 2006 - 16:27 #22
velbekommen :)

sorry at jeg svarede selv. husker det til en anden gang
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester