11. marts 2006 - 14:24Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Overførsel af værdier
to spørgsmål: 1) Jeg har en kolonne (F) hvor der står årstal og værdier lige over og lige under. Jeg skal bruge en formel der henter værdien lige over hvis årstallet er lig med året i H1 og ligeledes en formel der henter værdien lige under hvis årstallet er lig med året i H1.
2) Jeg skal have overført værdier fra 3 forskellige ark over til et fjerde men det er forskelligt fra år til år hvormange bevægelser der er i de forskellige ark. Værdierne i det fjerde ark skal arrangeres under hinanden, så der først er værdier fra det første ark, dernæst det andet osv. I de tre ark står der en dato i kolonne B og er den dato det samme år som H1 skal værdien i kolonne C (i de tre ark) overføres til det fjerde ark. Lad os kalde de arkene: E, R, T og Y for nemhedens skyld.
opsummeret: er datoerne (B) i de tre ark i det år som står i H1 skal værdierne i kolonnen ved siden af (C) overføres til det fjerde ark og rangeres under hinanden.
Det er ok hvis det kræver flere kolonner for at få dem rangeret under hinanden.
Ad 2) Kan godt lade sig gøre i en kolonne, men det bliver en lang og uoverskuelig formel, da matrixer desværre ikke kan fungere over flere ark, og derfor har jeg valgt nednstående løsning. Håber det holder c",) Indsæt disse i dit Y ark: Dato i H1 Indsæt denne i A2 og kopier ned (søgning i E arket). [=HVIS(ER.FEJL(MINDSTE(HVIS(ÅR(E!$B$1:$B$10)=ÅR($H$1);E!$C$1:$C$10);RÆKKE()-1));"";MINDSTE(HVIS(ÅR(E!$B$1:$B$10)=ÅR($H$1);E!$C$1:$C$10);RÆKKE()-1))] Indsæt denne i B2 og kopier ned(søgning i R arket).{=HVIS(ER.FEJL(MINDSTE(HVIS(ÅR('R'!$B$1:$B$10)=ÅR($H$1);'R'!$C$1:$C$10);RÆKKE()-1));"";MINDSTE(HVIS(ÅR('R'!$B$1:$B$10)=ÅR($H$1);'R'!$C$1:$C$10);RÆKKE()-1))} Indsæt denne i C2 og kopier ned (søgning i T arket). {=HVIS(ER.FEJL(MINDSTE(HVIS(ÅR(T!$B$1:$B$10)=ÅR($H$1);T!$C$1:$C$10);RÆKKE()-1));"";MINDSTE(HVIS(ÅR(T!$B$1:$B$10)=ÅR($H$1);T!$C$1:$C$10);RÆKKE()-1))} Indsæt denne i D2 og kopier ned (den endelige sortering). {=HVIS(ER.FEJL(MINDSTE(HVIS($D$2:$F$10<>"";$D$2:$F$10);RÆKKE()-1));"";MINDSTE(HVIS($D$2:$F$10<>"";$D$2:$F$10);RÆKKE()-1))} Husk at alle formler skal indtastes som matrixer, ctrl.+shift+enter i den aktive celle. Puha, det var en hård nyser :-)
nej jeg vil faktisk også gerne have udbytter med over, men jeg havde i første omgang ikke nogle udbytter i 2004. Kan ikke huske om det er ændret nu... Det må gerne være alle tre.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.