14. marts 2006 - 20:21Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Backup Exec til NAS
Hej
Jeg administrerer en Windows 2003 Server, som bla. kører Exchange, IIS og MS SQL Server. Vi har en Veritas Backup Exec version 10d på serveren samt en NAS til at stå på netværket som er maped til serveren som Z: drev.
Hvordan får vi Veritas Backup Exec til at lave backup til vores NAS server??
Ja, det tænkte jeg nok, og det har jeg prøvet, men den kommer med fejlen "The system cannot find the path specified" selv om jeg lige har fundet den ved at browse efter den?! Hvad gør man ved det??
Vi kommer nærmere, men nu får jeg fejlen "Cannot create the Backup-to-Disc Folder in the path specified because another Backup-to-Disc Folder is already using that path" men jeg kan ikke se nogen som helst devices som bruger denne path!?
Så har jeg fået serveren vendt! Den kommer med den samme fejl som sidst! Er der et andet sted hvor man kan se lidt mere detaljeret hvilke devices man har i Backup Exec, end i fanebladet DEVICES???
Jeg kan kun tilsutte mig og sige at Backup Exec til tider opfører sig underligt. Har fx. kendskab til en installation som kun sender ca. hver anden email den skal.
Husk der er både Backup-To-Disk folders og Removable Backup-To-Dick devices, se om den ikke skulle stå under en af dem.
Ja, så har jeg prøvet at afinstallere Backup Exec, men det må jeg ikke, da den kommer med fejlen "This is an SSO primary server. You must stop the Backup Exec services on all of the secondary servers before the uninstall, upgrade, or repair operation can continue succesfull"! Problemet med dette er at jeg ikke har nogle secondære servere med Backup Exec!! Jeg har stoppet alle services, så der skulle ikke være nogle problemer!! Hvad kan jeg gøre??
Har nu fået fjerne Backup Exec fra Serveren, ved først at afinstallere licenser og derefter programmet ;-) Vender tilbage når jeg har afprøvet om jeg kan tilføje NAS Serveren! :-)
Yes, nu har jeg fået tilføjetNAS serveren til Backup Exec, men er nu løbet ind i et andet problem! Den kommer og brokker sig over authentification, at det endten er en forkert bruger der bliver brugt til det, eller en forkert passkey! Jeg er 100% sikker på at den bruger jeg valgte under installationen var Administrator'en så det undrer mig lidt!! Hvor kan man skifte om på brugeren??
Hejsa igen Nu har jeg fået det hele til at virke. Mit sidste problem fandt jeg ud af ved at slette alle brugere som jeg havde fået lavet, og oprette den som jeg skulle bruge på ny, og så virkede det! I får alle mange tak for hjælpen, og 2003-fyren, her er dine point ;-) Takker *S
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.