Avatar billede jepshaun Nybegynder
14. marts 2006 - 21:59 Der er 1 kommentar

gå fra en swf fil til en anden swf fil

Jeg har en flash fil med 12 knapper(sitemap)

Når man klikker på de enkelte knapper skal den gå til en bestemt swf fil og gå til en bestemt frame i den swf fil.

Det hele skal køre lokalt på en CD rom som en demo.

Jeg kan sagtens starte swf filen når den starter fra frame 1 men når den skal ind i eksempelvis frame 150 så er der problemer.

Håber der er nogen der kan løse mit problem på en enkel facon
på forhånd tak

Jesper H
Avatar billede _k Nybegynder
17. marts 2006 - 10:05 #1
Smid en preloader på som tjekker om hele swf'en er loadet ind. Når filen er klar kan du få preloaderen til at hoppe hen til den ønskede frame.
Gætter på at dit problem ligger i at du prøver at hoppe hen til en frame der endnu ikke er loadet - og så går det hele jo lidt i ged ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester