VMWare og raid- og diskmonitoring
Hej alle.Jeg ved ikke helt om dette er den rette placering af mit spm., men nu bliver det her i Styresystemer, selvom det måske er lidt misvisende.
Jeg skal i gang med at sætte en VMWare ESX Server 2.5.2 op. Den bliver kørt på et Intel Server Board med 2 stk. Dual Xeon processorer, 2 GB. RAM og SCSI Raid. Raidcontrolleren er en Adaptec 2130S, som styrer 2 stk. Seagate Cheetah 15K.4 diske.
Mit spørgsmål er meget bredt egentlig, for jeg vil gerne høre, om der er nogen, som har nogle erfaringer med ESX serveren. Specielt mht. Raid- / diskovervågning. Hvordan virker det? Er der nogle bestemte programmer, der skal bruges, eller ligger der indbyggede funktioner i ESX?
På min gamle server fik jeg en system failure report tilsendt pr. e-mail, hvis en af diskene stod af. Ville gerne høre hvilke muligheder man har på ESX'en.
Håber I kan hjælpe.
Mvh.
