Get fra database - virker i Mozilla men ikke explorer
Hej, her har jeg en getscore.php som henter min score ud i mit flash spil highscore... den virker perfekt i mozilla... men explorer viser ingenting... hvorfor eksperter, hvorfor?
// Sæt de variable der skal bruges for at lave forbindelse til databasen $databaseuser = "atj"; $databasepassword = "anders"; $databasename = "memory"; $databaseserver = "localhost";
//Opret forbindelse til databaseserver $dblink = mysql_connect($databaseserver,$databaseuser,$databasepassword) or die(mysql_error()); mysql_select_db($databasename) or die(mysql_error());
$sql = "SELECT * FROM highscore ORDER BY point DESC;"; $result =mysql_query ($sql) or die ("Fejl i select"); $i=0; while ($row = mysql_fetch_array($result)){ $arrarr{$i} = array("p" => $row['point'], "n" => $row['navn'], "e" => $row['email'], "d" => $row['dato'], "l" => $row['level'], "t" => $row['tid'], "a" => $row['forsog']); $i++; } // Sort the array usort($arrarr, "sortfunc");
Jeg har ikke nogen særlig præference. Du skal vælge et tegn du ellers ikke bruger, og som du kan finde ud af at gøre noget ved inde i Flash. Punktum, måske...?
Jeg forstår ikke helt hvad du mener. Jeg har forsøgt med andre skilletegn, men det gør kun, at get_score.php-filen heller ikke dur i mozilla. Men umiddelbart kan du kun finde en fejl med chr(10) i denne streng? $score = $score.$s1.$s2.$s3.$s4.$s5.$s6.$s7.chr(10);
Og så det er et linieskift den forventer. Har du prøvet hvad jeg skrev for 3 dage siden: "Enten skal du bruge %-hexværdien [...]", altså "%0A" i stedet for ? Sådan ca.
$score = $score.$s1.$s2.$s3.$s4.$s5.$s6.$s7."%0A"; Virker osse i Mozilla, men stadig ikke i Explorer... Jeg har simpelthen ingen ide om hvad fejlen kan være. Eftersom jeg husker, så modtaget Explorer og Mozillaværdier fra Flash ens... desuden skal den her kun udskrive dem fra databasen...
Hmmm tja altså den henter et par linjer ud... ikke det store. Men kan jeg ændre dette nogensteder? Altså at den skal kunne hente et højere antal kb ud? Jeg er efterhånden i vildrede... det virker usandsynligt at den ikke virker... eller er det et basalt problem mellem Flash og Explorer.
Der er ikke noget med at den ikke fungere i explorer?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.