27. marts 2006 - 14:08Der er
35 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til at sætte bundkort i
Jeg har fået et bundkort et k7vta3. Jeg har nogle problemer med at sætte det i.
Problemet er at ikke kan få sat tænd og sluk knappen fra kabinettet til, så den virker.. Jeg har prøvet at sætte ledningerne i som der står man skal og 100 af andre måder men kan bare ikke for skidtet til at virker. Jeg snakker omde Power Led, HDD Led, og Power SW ledninger..
er der en der har haft samme problem eller ved hvad jeg gør galt
Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
prøv med kun power sw til at starte med. hvis det ikke virker, vend den om og prøv igen. husk at sætte strøm til bundkortet fra din psu. Hvis den ikke tænder med det samme, vent 20 - 30 sek, tryk på knappen igen, vent 20 - 30 sek, gentag et par gange. Har du sat noget front usb, lyd eller FW til, prøv at pille det fra igen. Start med kun at have cpu, ram, psu, hdd, gfx sat til
En meget lille sort plastik dims. 1,5 mm tyk, 4 mm bred og 5 mm høj sådan cirka.
Skaw kom med en god ide. Normalt sidder CMOS reset jumpercapen som den skal, menlig på pin 1-2. CMOS reset sidder tæt på batteriet og hedder JP1. Pin 1-2 er de 2 nederste, og der bør jumpercappen sidde.
DEn jumpercap du skal anvende til at starte den med, må du ikke tage ud af bundkortet. Der helt sikkert en ekstra i den pose som alle skruerne kom i.
virker din strømforsyning tag stikket vend låsen mod dig selv tæl fra venstre yderste række 3 farve grå inderste række 7 farve grøn kortslut de to med passer eller lign.
Det er fordi at det nye bundkort har behov for andre chipset drivere.
Du kan undgå at formatere, selv om det som regel giver det mest stabile resultat, ved at lave en geninstallation oven i den nuværende installation. Ved at gøre dette, så bevares alle dine dokumenter.
reinstallerede bare windows pc'en kører kanon nu:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.