Avatar billede peter_holst Praktikant
30. marts 2006 - 19:40 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Modtage e-mail fra MX Backup server?

Hej

Min nye Exchange server har problemer med at modtage e-mail ude fra. Den er sat op til at bruge TDC's MX Backup server, men nu er jeg kommet i tvivl om tcp-port 25 skal være åben i min router for at min exchange server kan kommunikere mx backup serveren.
Skal den være åben og pege på serveren eller er det ikke nødvendigt?
Avatar billede benzboy Nybegynder
30. marts 2006 - 19:47 #1
Du skal have åbnet for port 25. Godtnok lukker TDC for din port 25 men det er netop MX Backup serveren der sorterer for dig og sender det til din maskine på port 25
Avatar billede peter_holst Praktikant
03. april 2006 - 20:56 #2
Tak, det var det der skulle til.
Lav venligst et svar til dine points.
Avatar billede benzboy Nybegynder
04. april 2006 - 10:24 #3
Dejligt at høre det virker for dig. Så er min dag reddet :-)
Avatar billede benzboy Nybegynder
08. april 2006 - 15:26 #4
Er lige i gang med at rydde op. Mon ikke den her den kan lukkes nu ?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester