02. april 2006 - 10:04Der er
9 kommentarer og 1 løsning
usb stick formateret
Hej Jeg har en mp3 afspiller som virker som en usb stick. Den har jeg formateret da der var nogle kataloger jeg havde oprettet og ikke kunne fjerne igen. Efter formateringen er der kun 117Mb, der skulle være 512Mb
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Når jeg går ind under denne computer og højreklikker på sticken og vælger formater er der øverst nævnt kapasiteten der kan kun vælges 119Mb og det er det den bliver.
Prøv at checke om der er nogle skjulte filer på den.
Når du er i Denne computer, så klik på Fuunktioner, klik på mappeindstillinger, klik på faneblad: VIS, find "Skjulte filer og mapper" - prik i VIS skjulte filer osv.
Formatere sticken igen, når du har skjulte filer osv. aktiveret
Linien med kapaciteten kan du ikke ændre på, det viser blot det den er formateret til Derfor troede jeg at der kunne være skjulte ting på den, som ikke var blevet slettet/formateret.
men fortæl lige lidt mere om dine problemer med: "Den har jeg formateret da der var nogle kataloger jeg havde oprettet og ikke kunne fjerne igen."
jeg havde kopieret nogle kataloger med musik ind, afspilleren kunne kun de de 2 af dem, jeg prøvede at slette dem og kopiere igen med kortere katalog navn, så oprette jeg et katalog på sticken, plusselig kunne jeg ikke slette nogle kataloger, de indeholdt nogle mærklige filnavne. Så var det jeg tængte at det nemmeste var at formatere den, jeg valgte ekspres formatering første gang, har siden formateret flere gange. Ved ikke om det var første gang den blev 119Mb.
når jeg vælger egenskaber er der 118Mb, så der er ikke skjulte filer som er problemet, med hvad er det der afgør hvorstor xp laver den til. Førhen når man satte en ny disk i en pc var det jo det som stod i biosen som bestemte diskens kapacitet
Der ligger ingen informationer i bios, ang. sticken. Det du nok tænker på er nok harddiske Alle usb enheder har deres informationer gemt på selve enheden. Men nu er der jo et hav af forskellige MP3 sticks, nogen kan jo f.eks "låses" i selve sticken, således man ikke kan slette tin uforvarent osv.
Har fået at vide at der normalt er et program på driver cd'en med for at kunne formatere den. Har ikke fået set på det endnu da cd'en ligger hos kæresten.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.