Avatar billede Slettet bruger
04. april 2006 - 23:11

Er mit bundkort defekt?

Her for et par dage siden startede jeg min computer. Da jeg ville på Internettet kunne min pc ingen forbindelse havde til nettet. (som den ellers plejer at kunne)

Jeg fandt ud af at det var et problem med min onboard netkort, min pc kunne ikke finde det. Jeg prøvede herefter at installere min bundkort driver på ny, men dette hjalp ikke, mit netkort kunne simpelthen ikke findes.

Jeg lavede en backup og blev enig med mig om at en formatering evt. kunne løse problemet.

Jeg fik formateret min pc og installeret bundkortdriverne, men heller ikke efter dette virkede mit netkort.

Noget andet der også kom bag på mig var at mit Windows kun viste 4-bit farver efter formateringen i stedet for 32-bit som det plejer også uden installation af Nvidia driver.

Mit spørgsmål er nu? Tror i mit bundkort er defekt eller hvad kan problemet ellers være?

Hvis det er defekt hvordan kan jeg så finde ud af dette?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester