10. april 2006 - 11:21Der er
27 kommentarer og 2 løsninger
Modtage Mail fra POP3 og sende mail fra SMTP (smtp.mail.dk)
Hej eksperter
Jeg har en Server SBS2003 og jeg vil modtage mail fra pop3. Jeg har konfigueret conneteren og fra min webmail kan jeg se at mailene forsvinder, men de kommer ikke ind i min exchange mailbox. Hvad kan jeg have gjordt forkert? Jeg logger ind på den mailbox som den er sat til at smide mailen ind i. Nogen der evt. kan hjælpe over Fjernsupport
Så vil jeg kunne sende mails ud af huset, altså via smtp.mail.dk (TDCs smtp server),hvordan sætter jeg den smtp connetor op.
jeg har bøvlet lidt nu, og inde i "user" skal man skrive en mail. hvis jeg skriver min pop3mail kan jeg sende, og hvis jeg skriver min mail, som jeg får tildelt at exchane, kan jeg modtage... det ville være rart at kunne begge dele på samme tid... nogen der kan hjælpe...
kan du evt. sætte det op, fra fjernskrivebord/fjernsupport?
Synes godt om
Slettet bruger
10. april 2006 - 13:19#4
Du skal IKKE bruge en SMTP connector.
Start Exchange System manager. Naviger til: Administrative Groups >First Administrative Group >Servers >Din Server >Protocols >SMTP >Default SMTP Virtual Server. (Det kan se anderledes ud hos dig, men du skal stå her: "Default SMTP Virtual Server"). Højreklik >Properties. Fanebladet Delivery. Klik Advanced. I feltet Smart host skriver du: smtp.mail.dk (Eller hvad det er TDC siger at du skal bruge).
ok... det virket, men kan man ikke lave mailen om... hvis jeg sender en mail, står det pchl1990@loebner.local i afsender... Der skal stå pchl1990@frac.dk i afsender... kan det lade sig gøre?
Synes godt om
Slettet bruger
10. april 2006 - 13:46#6
Start Active Directory Users and Computers. Dobbeltklik på den brugerkonto som det drejer sig om. fanebladet E-mail Addresses. Marker/Opret den e-mailadresse du vil have som afsender, klik på knappen "Set As Primary". :-)
jeg kan dog godt sende mail, og der er mailadressen rigtig... men som sagt ikke modtage....
Synes godt om
Slettet bruger
10. april 2006 - 14:09#9
Start Exchange System Manager. Naviger til Recipients >Resipient Policies. I vinduet til højre, dobbeltklik på Default Policy. Fanebladet E-mail Addresses (Policy). Klik på knappen New >Vælg SMPT Address. Tast: @domæne_navn.dk. Sæt hak udfor @domæne_navn.dk. Klik Set As Primary. Klik Yes. Nu får alle brugere en default e-mailadresse: logonname@domæne_navn.dk
Det lyder som en gennemgang af hele din SBS.Det har jeg har ikke tid i dag. Du kan lukke dit spørgsmål, ved selv at lave et svar, og acceptere det. Der efter kan du oprette dit spørgsmål igen. Så er der nok en anden der vil hjælpe dig. :-)
Det er ikke fordi jeg ikke vil hjælpe dig. Jeg har bare ikke tid til at lave den ene step by step efter den anden. Jeg skal jo gå det hele igennem, for at skrive den. :-)
Så lige den Karma du har givet mig: "han svarer på det man spørger om, og beskriver det meget godt, men han ville have betaling for at hjælpe over fjernsupport..."
tpo enig, var igang med at skrive ene detaljeret forklaring i hans nye spørgsmål, men sådan spiller klaveret ikke
Synes godt om
Slettet bruger
10. april 2006 - 17:11#25
>pchl1990 Jeg deltager her på Experten for at hjælpe og lære. Jeg har ikke bedt om betaling, bare forklaret at fjernsupport er udover det man kan forvente på Experten. Jeg er dybt skuffet over den måde du har bedømt mig. Der er ikke mange der har givet mig Karma, men de der har har givet mig den højeste. det er jeg stolt over. Det har du nu ødelagt. :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.