Problenet kommer når jeg er ved at installere win xp og maskinen skal genstarte, så enten kommer fejlmeldingen : disk reading error, eller også booter maskinen og starter installationen forfra igen. Har også prøvet med en maxtor 80 gb harddisk med først 2 så senere 1 partition med sammen resultat. Også en 4 gb harddisk er prøvet og denne kunne der godt installeres på , men denne kører jo så med 5400 omdrejninger og sløver systemet
Har samlet en computer af følgende :
Abit kn8 bundkort Amd 64 3700+ cpu 2 gb ddr ram seagate 250 gb hdd delt op i 4 partitioner
Det er harddisken den er gal med. Jeg er overbevist om at det ikke er de andre hardware enheder. Grunden til at den skriver diskfejl er at den fejler så snart den skal til at læse fra disken. Du har prøvet at partitionere den, dvs den er "cleanet". Da du kan installere på den lille 4gb tyder det helt sikkert på en diskfejl på 80 gb disken. Du har sikret at jumper står ens på både 80 gb og 4gb ikke?
Det virker underligt. Jeg så først nu at du har også har problemet med 250gb disken. hmm. Hvordan er den jumpet ifht. til 4gb disken? Sæt eventuelt kun den disk til du vil installere til på kablet. Eller ihvertfald forsikre dig at den er jumpet korrekt..
ja jumpere står som de skal på begge diske , den der 80 gb disk har været brugt før i en anden maskine uden problemer. så mangler jeg stadig forklaringen på hvorfor n helt spritnye 250 gb seagate disk så også kommer med disse fejl
Det er sq underligt.. Efter den er færdig og genstarter så sikre dig at den booter fra harddisken ved at indstille det manuelt via boot selection eller bios..
jo hvis den nogensinde nåede at blive færdig , denne famøse fejl kommer når jeg har fået valgt hvilket drev jeg vil lægge windows på og fået formatteret , derefter lægges de filer ned der skal bruges til installationen , første del af installation er færdig og skal så lige genstarte , og her kører jeg så ind i mit problem
Ja det er der jeg mener at du skal manuelt fortælle den at den skal boote fra disken. Efter den har kopieret og genstarter skal den jo ikke boote fra cden mere..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.