Avatar billede moldtech Nybegynder
24. april 2006 - 20:10 Der er 1 kommentar

outlook 2003 mails fra andre postkasser

jeg har en bekendt der har to mailbokse(den ene er ikke aktiv)
Nu viser det sig at der i et enkelt tilfælde skulle være sendt en mail fra denne boks, (afsenderadressen er ihverttilfælde korrekt)

Spørgsmålet lyder på om det er muligt for en person at sende en mail fra anden mands mailadresse, det ser ihverttilfælde sådan ud.

eller er der en anden mulighed, her tænker jeg på diverse spammails, jeg modtager indimellem, som overraskende nok ved hvad jeg hedder, både fornavn, og efternavn, enkelte ord fra andre mails osv.
Avatar billede sasso Novice
27. april 2006 - 23:21 #1
I nogle mailprogrammer kan du både indsætte adresser i Fra:-feltet og i Reply to:-feltet. Så er det jo muligt at få enhver mail til at se ud, som om den kommer fra en bestemt adresse.

Prøv at åben meddelelsen og klik på VIS --> INDSTILLINGER. Se nu på feltet Internetheadere - her burde du kunne identificere herkomsten af mailen, mener jeg.

Held og lykke med det
Sasso
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester