Avatar billede saucer Nybegynder
01. maj 2006 - 11:29 Der er 1 løsning

Har brug for hjælp til "mod_rewrite" og falske biblioteker

Hej E

Jeg sider og bøvler med at få lavet en falsk bibliotek ordning på min hjemmeside, så man kan bruge links som side.dk/side/222 altså på samme måde som eksperten kører på .

På nettet fandt jeg denne tutorial: http://php.coder.dk/fakedir.php hvor jeg vil bruge "Løsning 4"

Men efter at havde lavet en .htaccess fil med dette indhold :

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^side/([0-9]+) /index.php?pageID=$1

Og uploadede filen i root + at retted alle mine link til at bruge /side/22  så få jeg denne fejl nok jeg trykker på dem:

Not Found
The requested URL /side/41 was not found on this server.

I sig selv er det en logisk fejl efter at jeg ikke har en mappe med dette navn, men det betyder vel at min .htaccess ikke bliver læst. Hvad kan jeg gære ved det? Jeg har hotel hos : unoeuro.dk hvor mod_rewrite er sat til.
Avatar billede saucer Nybegynder
01. maj 2006 - 11:31 #1
hehe Fandt fejlen. 

Kunne ikke stave selv til .htaccess  kom til at skrive .htaSccess
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester