Avatar billede mulan Nybegynder
04. maj 2006 - 18:19 Der er 3 kommentarer

Mystiske "tomme"mails fra kendte adresser

Vi har et netværk, som kører AD2000 med en Exchange 2000 server. 5-6 brugere modtager op til 10 mails dagligt fra samme afsender, som blot er tomme. Emnefeltet er også tomt. Mails kommer fra personer, som de i forvejen kommunikerer med, så det nytter ikke noget at filtrere adresserne fra.

Vi kører samtidig Symantec Exchange filter og samtidig bliver al mail scannet eksternt via ydbyder (Mailsafe). Der er ikke andre symptomer i logs og hændelser i øvrigt. Da afsenderne (pt. ca. 5 stk.) kommer fra vidt forskellige steder i verden, har jeg svært ved at tro, at problemet skal findes hos afsenderne.

Har nogle oplevet noget tilsvarende og kender årsag/løsning?

Takker på forhånd.
Avatar billede never_mind Nybegynder
04. maj 2006 - 18:27 #1
tror ikke de mails kommer fra dem i kender, men nok nærmere er en for for joe jobs, du kan sætte din exchange server til at lave et reverse dns opslag ved modtagelse af mails, så burde du slippe for det.
Avatar billede holmus Nybegynder
04. maj 2006 - 18:27 #2
Hey Mulan
Jeg har selv oplevet problemet from time to time...
Hos mig hjalp det at opgradere min Office pakke. Det viste sig, at fænomenet opstod hvis jeg var igang med at skrive en mail, og denne mail så blev gemt i drafts. Hvis jeg herefter sendte den, så kom den tom frem til modtageren.

Hvis jeg tilgengæld kopierede hele indholdet fra den mail der var røget i drafts over, så ville dette automatisk komme med... - Jeg tror min konfiguration på det tidspunkt hed OfficeXP på en WinXP pro. Efter en SP opgradering, og i de senere versioner at office er jeg ikke stødt på problemet...

Mit forslag, vil derfor være - hvis du tager en af dem du normalt har oplevet problemet med, og opgraderer til seneste versioner af Office, og ser om det ikke hjælper! :)

/holmus
Avatar billede never_mind Nybegynder
04. maj 2006 - 18:32 #3
kig i headers for en af de tomme mails, og lav et whois på den IP, mit gæt er det ikke er samme ip som den ip som domænet faktisk har
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester