Avatar billede musikjakob Nybegynder
08. maj 2006 - 21:10 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Brænding af ps2 og x-box spil

Jeg ved ikke om det helt hører sig til her, men here it goes.
Hvis man nu skulle - i teorien :oP, brænde et ps2 eller x-box spil, har man så brug for et dvd brænder drev der kan brænde dual eller er single nok?
Avatar billede pinball Nybegynder
08. maj 2006 - 21:40 #1
Avatar billede drgonzo Praktikant
08. maj 2006 - 22:11 #2
Da det er ulovligt at brænde disse spil, er det forbudt at hjælpe dig i denne sag i henhold til expertens regler. Lig et svar selv og accepter det så spørgsmålet er lukket. Ellers kommer der en coadmin og lukker spørgsmålet og du risikerer advarsel, karantæne eller i værste fald at din konto bliver lukket. :)
Avatar billede pinball Nybegynder
09. maj 2006 - 01:12 #3
eller i aller værste fald en politianmeldelse :)
Avatar billede huset Praktikant
09. maj 2006 - 08:26 #4
I henhold til ophavsretsloven er det tilladt at fremstille digitale kopier af film og musik til sit eget personlige brug indenfor sin husstand. Det er kun tilladt at fremstille en kopi, når kopieringen sker på grundlag af et originalt eksemplar udgivet med rettighedshaverens tilladelse.
Avatar billede drgonzo Praktikant
09. maj 2006 - 08:53 #5
Var det ikke blevet afskaffet igen?
Avatar billede huset Praktikant
09. maj 2006 - 09:03 #6
Det er et paste fra pinballs link.
Avatar billede drgonzo Praktikant
09. maj 2006 - 09:13 #7
ok
Avatar billede musikjakob Nybegynder
09. maj 2006 - 12:21 #8
Avatar billede musikjakob Nybegynder
09. maj 2006 - 12:26 #9
Reglerne om kopiering af software og computerspil er på flere områder meget anderledes, end de regler, der gælder for kopiering af musik og film.
Du må ikke tage en digital kopi af software eller et computerspil, medmindre dette er nødvendigt for at kunne benytte det originale spil eller program eller for at rette fejl. Du må dog gerne tage en sikkerhedskopi af spillet eller programmet.
Software- og computerspil er ofte belagt med en kopispærring. Det er ikke forbudt at omgå en sådan kopispærring fx for at foretage en lovlig brugs- og sikkerhedskopiering.
Du må dog ikke omsætte eller i kommercielt øjemed besidde midler, hvis eneste formål er at lette ulovlig omgåelse af sådanne kopispærringer.

Det vil vel sige at det er tilladt, så længe det er som sikkerhedskopi til eget brug. Men nevermind :-D
Avatar billede musikjakob Nybegynder
09. maj 2006 - 12:26 #10
Det kommer fra kulturministeriets hjemmeside.
Avatar billede musikjakob Nybegynder
09. maj 2006 - 12:28 #11
Da det er ulovligt at brænde disse spil, er det forbudt at hjælpe dig i denne sag i henhold til expertens regler [...]
-->
Derfor er det vel ikke spor ulovligt i at hjælpe - eller for den sags skyld spørge, men jeg har også løst problemet ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester