Avatar billede gudher Nybegynder
12. maj 2006 - 18:25 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke aabne D/drevet!

Jeg tidligere idag formateret min computer, eller rettere har jeg formateret c/drevet. JEg har pr'vet n;sten alt, og forst[r ikke hvorfor det ikke vil aabnes.

jeg har filer paa d-drevet jeg gerne skulle have aabnet igen...
Naar jeg pr'ver at aabne den skriver den bare> mappen eller filen er beskadiget og kan ikke aabnes.
Avatar billede never_mind Nybegynder
12. maj 2006 - 18:26 #1
getdataback fra runtime.org eller pc inspector fra pc-inspector.de
Avatar billede gudher Nybegynder
12. maj 2006 - 18:28 #2
I 'vrigt siger den ogs[ at drevet k'rer med filsystemet RAW, men f'r havde jeg sat den til at k're med NTFS
Avatar billede never_mind Nybegynder
12. maj 2006 - 18:30 #3
skyldes normalt at den ikke kan læse disk signaturen,
Avatar billede buchi Nybegynder
12. maj 2006 - 19:47 #4
formater drevet til ntfs.
Avatar billede never_mind Nybegynder
12. maj 2006 - 19:49 #5
ja og dine data er væk...
Avatar billede buchi Nybegynder
12. maj 2006 - 19:53 #6
guide til at ændre en partition til ntfs

fra support:

Åbn Kommandoprompt.
Skriv:
diskpart

Skriv følgende ved DISKPART-prompten:
list partition

Noter nummeret på den partition, du vil markere som aktiv.

Skriv følgende ved DISKPART-prompten:
vælg partition n

Vælg partitionen, n, som du vil markere som aktiv.

Skriv følgende ved DISKPART-prompten:
aktiv

Vigtigt!

DiskPart bekræfter kun, at partitionen kan indeholde oprativsystemets startfiler. DiskPart kontrollerer ikke indholdet af partitionen. Hvis du ved en fejl markerer en partition som "aktiv", og den ikke indeholder operativsystemets startfiler, kan computeren muligvis ikke startes.
Værdi Beskrivelse
list partition Viser de partitioner, der vises i partitionstabellen for den aktuelle disk.
vælg partition Vælger den angivne partition og fokuserer på den. Hvis der ikke er angivet en partition, viser kommandoen vælg en liste over aktuelle partitioner med fokus.
aktiv Markerer partitionen med fokus som aktiv på grundlæggende diske. BIOS (Basic input/output system) får meddelelse om, at partitionen eller diskenheden er en gyldig systempartition eller systemdiskenhed. Kun partitioner kan markeres som aktive.
Avatar billede norbert_ Nybegynder
12. maj 2006 - 19:56 #7
Som never_mind siger, hvis han følger din plan, mister han alle data, og det er jo ikke det han vil, han skriver selv, at han skal bruge de data, der ligger på disken.
Avatar billede never_mind Nybegynder
12. maj 2006 - 20:01 #8
buchi er du ude på at forværre bruges nuværende situation ?
Avatar billede halifax Nybegynder
12. maj 2006 - 23:51 #9
Du skriver desværre ikke om D-drevet er en partition på samme disk som C-drevet, eller om D er en disk for sig.

Du har fået partitionstabellen på D-drevet ødelagt (men filerne er der stadig) og derfor vises filsystemet som RAW, dvs rå = ingen ting.

Der er chance for at genskabe partitionstabellen. Vil henvise til vejledning fra helgec (tip-top bruger på Eksperten). Gå til

www.helgec.dk og vælg i venstre side "Mistet artitions tabel?"

Læs det grundigt så du er sikker på, du forstår det (ja undskyld, jeg tror ikke du er fatsvag, men det er vigtigt) :)  eller print vejledningen ud.

Så er det bare at gå i gang og håbe det går godt så du får dit D-drev tilbage. Lad endelig være med at foretage andet på drevet så du ikke får indholdet ødelagt. Som de andre ovenfor også advarer mod.
Avatar billede gudher Nybegynder
13. maj 2006 - 21:37 #10
okay... mig med prpblemet igen..!

D'eren var en partitionering ligesom c! nu er det helt væk, og pladsen kan ikke længere findes under diskhåndtering!
hvad gør jeg så for at få pladsen tilbage?
Avatar billede never_mind Nybegynder
13. maj 2006 - 21:40 #11
hvad har du gjort indtil nu ?
Avatar billede gudher Nybegynder
13. maj 2006 - 21:51 #12
Jeg har jo ikke den store forstand på det, men jeg kiggede under diskhåndteringen.

Der kan jeg kun finde den plads som bliver brugt på C drevet.

Da jeg formaterede og installerede windows igen bad jeg den om at slette partitioneringen. derefter var kun C-drevets plads at finde!
Avatar billede gudher Nybegynder
18. januar 2011 - 17:43 #13
Forældret tråd som skal afsluttes - point til det første svar der smides!

Tak for at have forsøgt med hjælp, kan ikke huske om det virkede :)
Avatar billede gudher Nybegynder
27. januar 2011 - 15:08 #14
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester