14. maj 2006 - 10:11Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Fra ikke-original til original XP
Sidder med en PC, som har fået inst. en ikke-original XP, og vil høre om det er muligt, hvis man køber en original XP, at man kan opdatere den ikke-originale version, så man er fri for at starte helt forfra med inst. af programmer osv. osv. ?
ja det kan du godt ( og det bør du også gøre, da pirateri ikke er velset ;o) ) Du skal simpelthen ændre produktnøglen: http://www.hcma.dk/tips21to30.htm#no28
hcma - gælder det ikke kun, hvis begge produkter er helt ens, altså Home/Home Professional/Professional, Corporate/Corporate? Ellers er det vel nødvendig med en "Raparations Repair" ?
aaarrrggghh !! selvfølgelig, det glemte jeg helt at skrive. godtfred har helt ret i at tricket kun gælder hvis det er "ens" udgaver af XP man sidder med. Som der skrives: Home til Home, Pro til Pro o.s.v. Og husk også at Home til Home o.s.v. også kun gælder hvis det er f.eks. Home SP1 til Home SP1 og Homr SP2 til Home SP2 o.s.v......
hcma - Godt nok, jeg var bare bange for, at spørgeren fes ud og købte en forkert udgave. Nå, skaden var jo under alle omstændigheder begrænset, han kunne jo lægge den ind som "repair"
Tak for jeres svar, det lader sig altså gøre at "opgradere" fra ikke-original til en original Windows såfrem at ovenstående er ok med de rette SP versioner.
Jeg har rodet lidt med Linux, og jeg må da nok sige at det er en lettelse at man ikke skal aktivere Linux - bare Windows dog var så lige-til på dét område! Også mht. til at man er begrænset af hvor meget man må rode med pc'en med en orig. Windows.
Det svare lidt til at købe en bil, og så sige at man kun må skifte dæk 2 gange...
Nå, nu kom jeg vist lidt ud over mit spørgsmål - skulle nødig starte en OS krig =;-)
Der er nu indkøbt en XP Home og det blev besluttet at starte på en helt frisk, selv om det ikke var udgangspunktet. Jeg skal blot høre inden at spg. lukkes, hvor meget kan man ændre i PC setuppet uden at Windows brokker sig. F.eks. hvad med udskiftning af bundkort mm., kan man det med en orig. Windows ?
"Forebygger MPA mod harddiskkloning ved at sammenligne hardware-hashes?" _____________ En af de former for piratkopiering, som MPA beskytter mod, er harddiskkloning. Nogle former for harddiskkloning er tilladt. Men ved at sammenligne den oprindelige hardware-hash med den aktuelle hardware-hash forebygger MPA mod harddiskkloning ved at kræve genaktivering, hvis hardware-hashene er markant forskellige. ______________
Vil det sige at en klonet f.eks. 120Gb system disk ikke senere kan klones til f.eks. en 200Gb disk ?
"Vil det sige at en klonet f.eks. 120Gb system disk ikke senere kan klones til f.eks. en 200Gb disk" Jo det kan du godt, da der skal være en del ændringer i hardware hashen for at den ikke kan acceptere en større disk.
En ny harddisk er i princippet 2 ændringer, idet den checker harddisk enheden og harddiskens serie nr. Men 2 ændrineger er indenfor grænsen af det "gamle" hardwære hash, da der blot skal være 7 "orginale points" tilbage af det der er på den klonede version.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.