Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
18. maj 2006 - 23:16 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Søger professionelt online lydbibliotek

Der er ALT for meget bras mellem lydbibliotekerne på nettet og lige denne gang hjælper det mig ikke ret meget at pløje Google's resultater igennem.

Jeg sidder og arbejder på en interaktiv flash applikation, med et flygel lavet i 3D, som man kan spille på, men jeg kan ikke finde en simpel flygel-lyd som jeg kan lægge på tangenterne... nogen, der kan linke til et velfungerende og professionelt lydbibliotek med samples i høj kvalitet, uden tonsvis af reklamer og hvor det er nemt og hurtigt at bladre rundt og overskue de forskellige samples? Der skal kunne betales og downloades direkte.

Jeg skal desuden bruge en sekvens på 5-6 sekunder, med en 'intro' på flygel. Bare en smuk, enkel, neutral og meget kort flygelmelodi, der skal afspilles inden man selv kan bruge flygelet.

Jeg kender www.sounddogs.com, men jeg synes det er nogle sløje og udslidte samples de har og det er en plage at bruge deres site, hvis man vil lytte til flere samples. Det er simpelthen for gammeldags og dårligt kodet.
Avatar billede lyden Nybegynder
19. maj 2006 - 11:21 #1
Undskyld afbrydelsen! jeg ville nu egentlig gerne have hjulpet dig larsholmgaard_dk, men har ikke tiden til det lige nu - send en mail en anden gang, du får brug for lyd ;o)

Med hensyn til online Lydbibloteker, gir' jeg dig kun ret - det ser sløjt ud på nettet! Jeg har tit tænkt tanken, at samle et par andre med expertise og få et sådan online lydbiblotek op og stå. Men det bliver stadig ved tanken!

Hvad med en sample cd, der findes jo oceaner!

Beklager endnu engang afbrydelsen!
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
19. maj 2006 - 11:29 #2
Øh... hvilken afbrydelse? :-) Det er helt fint - kast mig gerne en mail med lidt mere info, så vil jeg huske dig til næste gang. Jeg skal oftest kun bruge samples i en god kvalitet, mens editering og sammenklipning er noget jeg klarer selv.

Ja, der er tonsvis af sample cd'er... og det er nok også det, der er en del af problemet. Der er simpelthen for mange og jeg synes det er meget tidskrævende at grave sig frem til nogle ordentlige - kan du anbefale nogle specifikke?
Avatar billede lyden Nybegynder
19. maj 2006 - 11:42 #3
... det var nu mere fordi jeg ikke lige havde en løsning til dig ;o)
Nej jeg kan ikke lige anbefale dig nogen, desværre. Jeg er ikke den store bruger af sample cd'er, jeg laver oftest selv det jeg skal bruge.

Jeg sender en mail en af dagene. & held og lykke med projektet.
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
19. maj 2006 - 11:48 #4
Nåh! Nej, du skal endelig bare skrive - alle tips og gode råd er højt værdsat! :-) Og tak, jeg glæder mig til din mail.
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
19. maj 2006 - 22:37 #5
My worries are over - 'Lyden' leverede PRÆCIST det jeg skulle bruge. Meget fornemt!

Men, eftersom løsningen ikke er tilgængelig for resten af ekspertens brugere (det er en betalt løsning Lyden har leveret) er jeg vist nødt til selv at lukke spørgsmålet.

Hvis ikke jeg allerede havde givet dig knaldgod karma, så havde du fået det nu. ;-) Tusinde tak for hjælpen, kvaliteten af det leverede og hurtigheden!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester