20. maj 2006 - 22:42Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Kan man tjekke om andre har været inde på ens e-mail?
Hej
Jeg vil bare høre, om der er nogen der ved, om det er muligt at tjekke om andre har haft logget ind på ens e-mail? Jeg har en lille mistanke om det i forbindelse med min private e-mail.
Jeg kan huske, at jeg engang havde noget login-halløj (f.eks. forum, email, netbank), der skrev hvorfor jeg sidst var logget på.
Lad os sige at jeg tager på ferie fra 1. jan 06 og kommer hjem 20. jan 2006.
Jeg logger på d. 20 jan, og ser at "jeg" har været logget på 15 jan 2006. Så kan man med det samme se, at en anden har været logget ind på min konto.
Hvis der ikke er et ligende "tidsstempel", kan du vel kun se det, hvis de har sendt mails, ved at se om der er mails i "sendt"-mappen. Hvis de har sendt mails, og slettes dem fra "sendt"-mappen, kan du ikke det.
Jeg tror ikke at den husker alle datoerne.. Jeg tror at den kun husker den allersidste dato.
Hvis du logger på 10. februar, og igen 15 marts, skulle den gerne sige "10. februar", med mindre at andre har brugt din konto i mellemtiden.
Ellers tror jeg ikke at du kan se spor af dem.
Eneste råd: Skift password, og lad vær med at give det til nogen.. heller ikke en evt kæreste, for det rager ikke vedkommede hvad du sender/får af mails.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.