23. maj 2006 - 23:25Der er
13 kommentarer og 1 løsning
PHP Upload File
Hey et lille spørgsmål igen igen :) Jeg har lavet en php upload duttelut, og det funkere faktisk helt perfekt borset fra lige nu går den ind i et bibliotek jeg ikke vil ha men hvis jeg nu ændre stien går den helt amok
dette virker: $target_path = "gallery/";
dette vriker ikke (men det vil jeg godt ha det til): $target_path = "../gallery/";
Skal siges min IIS er sat rigtigt nok op altså jeg har givet min IIS konto på computeren rettigheder til at der må rodes med filer i de 2 biblioteker.
Det jeg tror er min fejl er at ../gallery/ er ikke det samme som jeg kender til .. skulle stå for at gå et bibliotek ud det gør det måske ikke i php?
ja biblioteket er åbent rigtigt det virker jo med $target_path = "gallery/"; men det virker ikke med "en rigtigt sti som" $target_path = "C:\inetpub\wwwroot\wanker\gallery\" eller med / til sidst kan kun være inde i gallery under hvor filen ligger jeg vil ha filen ud af det bibilotek og ind et andet....
derudover bruger windows \ ikke / til dirs. Og den kan heller ikke finde ud af at bruge ".." til at gå baglens i stier, så du skal bruge full path som showsource lige viste dig.
Min php file uploader ligger i en protected mappe, derfor vil jeg jo meget gerne have at billederne kommer et bibliotek ud også ind i en mappe der som hedder gallery. Men om jeg skriver hele stien eller på den ene eller anden måde er den fuldstændig ligeglad med den vil absolut kun ligge sig i et under bibliotek til min php file uploader fil? meget mystisk?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.