Avatar billede stoiss Nybegynder
24. maj 2006 - 19:51 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

md5 måske, men er ikke sikker

hejsa allesammen ..

Har brug for en kode som kan lave en kode om fx. "exp123" skal man skrive i en form, så laver den det om til "fDYkjt2577" måske, og så skla der være en form som kan lave kode om igen altså hvis jeg skriver "fDYkjt2577" skal den udskrive "exp123".

Har aldrig arbejdet med md5, så anner ikke om det er såan noget jeg skal ha fat i. er der nogen der er friske med et par forslag :)

mvJ Stoiss
Avatar billede bufferzone Praktikant
24. maj 2006 - 19:57 #1
Du kan ikke regne baglæns fra en md5 hash. DVS hvis jeg taster en vilkårlig md5 hash ind i systemet, så vil systemet ikke kunne dekrypterer den til den værdi der har skabt koden i første omgang.

Når du taster f.eks. order password ind i din windows maskine, så omregnes ordet password til en hashværdi der gemmes. Når du næste gang indtaster dit password, vil det blive omsat til en hashværdi der så sammenlignes med den hasværdi der er gemt i databasen. Hvis disse to værdier er ens logges du på. Hash værdien dekrypteres ikke
Avatar billede stoiss Nybegynder
24. maj 2006 - 19:59 #2
Hmm .. okay så, som sagt har jeg aldrig arbejdet med det :)

Kan jeg så lave en conf.php og sætte noget sikkerhed på vha. SESSION eller lign?
og så skrive nogen if sætninger eller lign? :-/
Avatar billede leif Seniormester
24. maj 2006 - 20:01 #3
Hvad vil du beskytte i conf.php ? Du udskriver vel ikke data til skærmen ?
Avatar billede stoiss Nybegynder
24. maj 2006 - 20:06 #4
Hmm .. jamen de rigtige koder, jeg har en masse koder til en masse forskelliuge steder rundt omkring på nettet, og vil gerne ha dem skjult lidt så jeg ikke skal gå rundt og huske dem allesammen, det er et "system" der skal køre lokalt, så det går ikke noget det bliver udskrevet til skærmen .. det skal bare være sådan at hvis jeg skriver "fDYkjt2577" i min form så skal den udskrive "exp123" som er den "rigtige kode".
Avatar billede bufferzone Praktikant
24. maj 2006 - 20:35 #5
Måske kunne du anvende rainbow crack projectet

http://www.eksperten.dk/artikler/850
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester