12. juni 2006 - 18:12Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Prøblemer ved indlæs Fil.
Spørgsmål til supereksperter.
Jeg har utallige gange anvendt nedenstående rutine til indlæsning af en billedfil. Da jeg nu igen skal bruge rutinen, melder VB: "Rum-time error 458: Variable uses an Automation type not supported in Visual Basic". Jeg har naturligvis kontrolleret, at jeg har skrevet rigtigt. Jeg har ikke ændret på VBs opsætning. Kan nogen lede mig på sporet af, hvad der er galt ?
Open "Kupon1.bmp" For Binary As #1 F = 1 Do While EOF(1) = False Get #1, F, Fil(F) ------ Denne linie markeres af VB. F = F + 1 Loop Close #1 Filesize = F
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
som jeg ser det så virker det som om du prøver på at læse 1 byte afgengen.. har dog aldrig set nogle gøre den på den måde som du gør det på :\
ellers prøv at gøre sådan..
Private Sub Form_Load() Dim nSize As Long Dim intFree As Integer Dim arrData() As Byte
intFree = FreeFile Open "Kupon1.bmp" For Binary Access Read As #intFree nSize = LOF(intFree) If nSize > 0 Then ReDim arrData(0 To (nSize - 1)) As Byte Get #intFree, 1, arrData End If Close #intFree
Dim F As Long Dim Fil As Byte Dim Filesize As Long Open "C:\Kupon1.bmp" For Binary As #1 F = 1 Do While EOF(1) = False Get #1, F, Fil F = F + 1 Loop Close #1 Filesize = F
"Andre programmer"... Er det en VBA-macro du bruger i fx. Excel?? Eller er det en procedure, du genbruger i andre VB6 projekter?
Hvis det mere er et spørgsmål om at finde ud af hvorfor det ikke virker, fremfor at få det til at virke igen, har jeg kun følgende bud:
Hvis det er en VBA macro: Er "moderprogrammet (fx. Excel) - samme version? Er dine input de samme (altså fx. din bmp-fil) Og er du sikker på at din kode er 110% uændret? Det er ikke et overrun i dit array (hvis dit input fra bmp'en er størrer end noget du har brugt før)
Jeg har skrevet hele den sub, hvori rutinen er, om. Jeg har skrevet nøjagtigt som før. Nu virker den. Hvad der forårsagede fejlen finder jeg nok aldrig ud af.
Hvis du har skrevet det hele om, og i øvrigt ikke ændret på ydre parametre (fx. en anden bmp-fil), kan jeg godt GARANTERER dig, at du IKKE har skrevet nøjagtigt som før...
Men selv tak ;o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.