Avatar billede sarsbarn Nybegynder
16. juni 2006 - 14:04 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Installation af Debian på en 64 bit maskine

Hej alle. jeg er ved at installere en server hvor jeg har valgt Debian som styresystem. Men jeg rammes hele  tiden af en del problemer. Først lige en oversigt over hardwaren:

3200+ amd 64
2GB ddr2 ram.
2 SATA3 200GB hdd.
radeaon x300 32mb grafikkort.
Asus A8R-MVP crossfire bundkort.

Jeg har sikret mig at SATA er indstillet korrekt og tilsluttet så den ene hdd er i primary channel og den anden i secondary. I BIOS har jeg konfigureret så bundkortet kører med SATA only og med SATA boot.
Jeg går igang med at installere, men allerede i starten melder sig et problem. Jeg kan ikke få lov at installere, og prøver igen og igen med forskellige installations parametre, blandt andet noapic nolapic. Dette får mig faktisk til installation og efter endt installation(hdd er formateret og partitioneret) rebooter computeren. Den indlæser ellementerne fra initd men når den kommer til hotplug subsystem, hænger den. Her bliver den til jeg genstarter. Jeg har prøvet at installere flere gange nu, og har snakket med en kollega som har foreslået mig følgende:
Boot via en live cd, og chroot til debian distributionen. Herfra gå ind via mc til initd og ændre basis run lvl så hotplug subsytem er disabled. Men jeg forsøger dette, og systemet hænger stadig under opstart. Og jeg vil jo også gerne have lov til at benytte USB og sådan senere. Hvad gør jeg(og hvad gør jeg forkertt?)?
Avatar billede keld_simonsen Nybegynder
16. juni 2006 - 15:56 #1
Det kan være at det er en gammel kerne, som ikke har så god support for SATA.

Prøv evt pclinuxos minime som er en livecd. Den har en rimelig ny kerne

http://www.klid.dk/homeftp/pclinuxos/live-cd/english/preview/pclinuxos-p93-minime.iso

Kør bare 32 bit versionen, det går fint. Jeg har selv en amd sempron 64-bits maskine med SATA, men også med et par IDE-diske som jeg booter fra. jeg kører en Mandriva 2006.0 som  primært system, men har ikke de store problemer med at køre andre systemer, undtagen at min lyd og netværkskortet på bundkotet ikke virker. Men det går alligevel, jeg har bare et ekstra netværkskort i, og lyd undværer jeg.
Avatar billede sarsbarn Nybegynder
17. juni 2006 - 09:12 #2
Jeg prøver den. Tak for svaret, jeg giver dig point når jeg har afprøvet det. Tror også jeg vil smide en ATA disk i og bruge den som boot. Så benytter jeg bare SATA som /home og /www. Tak for det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester