Avatar billede mikevds Nybegynder
17. juni 2006 - 21:01 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Begrændsnings software

Jeg har en lillebror der måske er ved at blive lidt for hooked på computeren. Jeg ved at mange forældre har problemer med dette, og derfor sættes der mundtlige restiktioner overfor børnene. Idag lever vi i et hightec samfund, så jeg kom til at undre mig over om der ikke fantes et stykke saftware som man kunne bruge til at administrere computerbrugerens forbrug.

Jeg har tænkt på om man kunne bruge samme software som boomtown kører med, men jeg kan ikke finde ud af hvad det stykke software hedder.

Ved at søge lidt på google har jeg også fundet dette program: http://www.aquariussoft.com/ , men det var ikke lige optimalt.

Håber i har nogle ideer.
Avatar billede bufferzone Praktikant
17. juni 2006 - 21:20 #1
Kik på danske Enologic http://enologic.com/ der vist lige er blevet opkøbt af hmmmmm Netop måske
Avatar billede old-faithful Praktikant
18. juni 2006 - 00:44 #2
Netcaféer bruger såvidt jeg ved ofte SmartLaunch (http://www.smartlaunch.net/). Det koster dog penge.

Hvis du vil have en gratis, computercafe-agtig løsning, så prøv at kigge her: http://www.all4you.dk/FreewareWorld/links.php?search=cyber+cafe&la=xx
Avatar billede cmoz Praktikant
18. juni 2006 - 01:45 #3
Du kan også prøve DeepFreeze. Alle ændringer du laver efter pcen er frosset, er væk igen efter en genstart.

Hvis man skal lave ændringer, der skal gemmes, kan pcen tøes op ved næste genstart, eller man kan angive f.eks. et drev der altid er tøet op.

http://www.ccpro.dk/deepfreeze.htm
Avatar billede leif Seniormester
18. juni 2006 - 14:19 #4
Enologic er opkøbt af Netop og er et genialt produkt. Jeg bruger deres Business edition et par steder med meget stor tilfredshed for medarbejderne.
Avatar billede old-faithful Praktikant
16. november 2006 - 23:28 #5
Lukketid?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester