Avatar billede lsskaarup Nybegynder
19. juni 2006 - 09:57 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hvad er DOM hukommelse?

Jeg skriver lidt frem og tilbage med nogle udviklere og produktionsfolk fra Italien, om en robot som vi har lidt problemer med.

I det sidste mail jeg har fået fra dem, står der bl.a. andet følgende:
"We use for our cnc program the version "Windows XP embedded" with 1GB DOM. If you want to update to windows xp professional we have to increase the memory DOM to 2 GB..."

Så er det jeg lige ikke ved hvad de mener med DOM. Mener de RAM eller er det noget helt andet?

Håber der er nogle som kan hjælpe mig.
Avatar billede haverslev Novice
19. juni 2006 - 11:38 #1
Avatar billede strych9 Praktikant
19. juni 2006 - 11:50 #2
Hvad de forsøger at fortælle dig er bare at XP pro naturligt nok har højere krav til lagringsplads end XP embedded edition. Derfor kræver den et større lagermedie end det de benytter ligenu, og dermed højere omkostninger.
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
19. juni 2006 - 12:15 #3
Okay, det jeg finder mærkeligt er at grunden til mailen er at robotten ikek kan komme på netværket. Jeg tænkte så der måtte være noget galt med opsætningen af LAN-forbindelsen, og der så jeg så under fanebladet "firewall" en fejlbesked, som bl.a. andet siger at noget er korrupt og at man skal køre en system restore. Kan ikke huske præcist hvordan beskeder lyder, men har den et andet sted.

Vi har nogle andre lignede robotter som ikke har problemet, men måske kan de have mere DOM. Det skal jeg lige finde ud af.
Avatar billede thov Forsker
19. juni 2006 - 12:29 #4
Hehe.. DOM består af et CF-kort (Ja, de gode gamle) og en pin-konverter. Det er ikke mere kompliceret, end at enhver loddekolbesvinger kan lave sig et IDE flashdrev.
Avatar billede lsskaarup Nybegynder
19. juni 2006 - 18:01 #5
hmm, så vidt jeg har forstået, så er DOM i dette tilfælde altså bare en harddisk.

Men så er det jo bare en dårlig undskylding fra deres side, når de påstår der skal en størrere i for at det skal kunne virke, for der er da vel firewall inbygget i Windows Embedded?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester