Avatar billede jakwag Nybegynder
12. juli 2006 - 13:27 Der er 1 løsning

3D og Javascript reference

Hey

Jeg skal til at lave noget shockwave 3D og ville utroligt gerne slippe for at lave en hel app i lingo (som jeg for MEGET lang tid siden skrev en del af). Men jeg har meget svært ved at finde noget ordentligt dokumentation/reference/tutorials på styring af 3D med javascript. Næsten alt er i lingo selv directors egen scripting reference. Jeg kan ikke engang finde ud af simple ting som hvordan skriver man:

member("7777LTSO").model("furniture_group").transform.rotation.y = 202

- med javascript syntax?!?

Håber nogen kan hjælpe.

: ) Jakob
Avatar billede jakwag Nybegynder
21. juli 2006 - 13:48 #1
var myModel = member("7777LTSO").getPropRef("model", 8);
myModel.transform.rotation=vector(0,202,0);
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester