Avatar billede tobiaskarlsen Nybegynder
25. juli 2006 - 00:10 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Fryser under Boot Screen?

Hej derude,

jeg er den heldige/uheldige ejer af:

Bundkort: Asus NVIDIA nForce4 A8N-SLI Deluxe
CPU: AMD Athlon 64 / 3500+ 2.2 GHz 90nm
RAM: GeIL 2 x 512MB Ultra Platinum PC4000 500MHz DDR
Grafikkort: PowerColor RADEON X800XL / 256MB / PCI-E
HDD: Maxtor Sata 250 GB sata150 7200 Rpm / Fluid
PSU: Chill-innovation 510W
CPU Køler: Zalman CNPS7000B-ALCU AMD / Intel CPU Cooler

og har haft formateret min computer igår, jeg kører windows xp prof, og har hentet ALLE opdateringer til windows, incl. service pack2 self.

problemet er, at min computer fryser under boot screen når man starter computeren, den kommer ikke længere end boot screenen, hvor den bare kører frem, indtil den efter 5 min går helt i stå, HDD lyset på computeren lyser heletiden rødt, og blinker ikke på noget tidspunkt..

Nogen der har en idé om hvad det kunne skyldes?

Har installeret ALLE de nyeste drivere osv. også BIOS'en er up-2-date.

Hjælp mig, er virkelig ved at rive håret ud af min hovedbund :-(
Avatar billede strych9 Praktikant
25. juli 2006 - 00:11 #1
Prøv at tage alle enheder ud af maskinen undtagen kabel til skærm, og så strømkablet. Tænd derpå maskinen. Gør det nogen forskel?
Avatar billede tobiaskarlsen Nybegynder
25. juli 2006 - 00:17 #2
jeg kan forresten starte den i fejlsikret tilstand.
Avatar billede strych9 Praktikant
25. juli 2006 - 00:25 #3
Alrighty, så er der håb.
Prøv at gøre som jeg foreslår, og hvis det ikke funker så start den i fejlsikret tilstand.

Gå til start -> kør, skriv msconfig og tryk enter.
Gå til fanebladet Start og klik på deaktiver alle.
Gå dernæst til fanebladet tjenester. Sæt kryds i skjul alle microsoft tjenesker og klik deaktiver alle.
Klik på OK og genstart computeren normalt. Virker den nu?

Jeg er nogenlunde sikker i min sag, og går seng nu, så jeg lægger det her indlæg som et svar indtil videre.. Vender tilbage i morgen aften hvis der er behov for mere hjælp.
Avatar billede tobiaskarlsen Nybegynder
25. juli 2006 - 00:28 #4
LOL! vil jeg lige starte ud med at skrive.. :D

Jeg pillede alle ting ud som du sagde, undtagen tastaturet, jeg tænkte: "hvilken forskel gør det", så gik den i lås som heletiden. Så tænkte jeg.. nå hva satan, det kan ikke skade at tage tastaturet ud også, det prøvede jeg så, og så virkede det sgu :-)

Så jeg satte glad alle mine stik i, og nu kører det uden problemer, tak.

Men.. Findes der en logisk forklaring på dette? forstår ikke helt hvordan det kunne hjælpe ?
Avatar billede tobiaskarlsen Nybegynder
25. juli 2006 - 00:30 #5
Jeg giver dig lige pointene i forvejen så jeg ikke glemmer det, men vil gerne lige havde en forklaring på det, hvis der ellers er en :-)

endnu engang tak.
Avatar billede strych9 Praktikant
25. juli 2006 - 19:15 #6
Jeg gætter på at du ikke sluttede tastaturet til samme USB port som før.
Har været ude for et par maskiner som bootede fint med visse usb enheder i visse porte, men ikke med samme usb enheder i andre porte.
Mange maskiner har 2 USB controllere i, så måske har den ikke kunnet lide den mængde strøm du har tappet fra den ene eller noget i den stil...

Men jeg må sige at dette efterhånden er blevet det allerførste jeg prøver hver gang jeg er ude for en maskine som ikke vil boote. Det er nemt og hurtigt at udføre og overraskende ofte funker det.
Avatar billede tobiaskarlsen Nybegynder
26. juli 2006 - 17:28 #7
Jeg bruger faktisk et gammeldaws ps/2 tastatur :-)

men tak for hjælpen..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB