Avatar billede Slettet bruger
27. juli 2006 - 12:13 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Fjern velkomst, login skærm m.m.

Er det muligt at fjerne det "Velkommen" skærmbillede windows xp viser når den starter eller evt. ændre det?
Efter Standby skal jeg logge ind! Lidt spild af tid når der kun er mig som bruger. Kan jeg fjerne denne login?
Når min PC går i standby kommer der også et "forbereder standby" billede. Det vil jeg også gerne ændre/fjerne!

Det er sikkert noget med [HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
eller hva???
Nogen idéer?

På forhånd tak.
MadsRH
Avatar billede verakso Nybegynder
27. juli 2006 - 12:33 #1
Hvis det er fordi din msakine har stået med en ScreenSaver på, så kan du nemt ændre det i egenskaberne for pauseskærm - fjern fluebenet i Vis velkomstside ved fortsættelse

Hvis du derimod er den eneste der bruger maskine og du gerne vil habe den automatisk til at starte (og logge ind) så er der et link her:
http://www.winguides.com/registry/display.php/13/
Avatar billede hcma Novice
27. juli 2006 - 12:56 #2
Avatar billede Slettet bruger
27. juli 2006 - 19:29 #3
hcma: Virker desværre ikke. Der er min konto og en admin, og hvis fjerner fluebenet logger den på som admin (uden alle mine indstillinger). Jeg kan ikke slette Admin kontoen.
27. juli 2006 - 19:35 #4
Næsten det samme ->
http://www.riversen.dk/?side=tips.php#logon

(Husk der skal rettes til *.reg filen først som beskrevet..)
Avatar billede Slettet bruger
28. juli 2006 - 15:45 #5
Det er ikke Auto login jeg søger. ;-)
Avatar billede Slettet bruger
09. august 2006 - 19:45 #6
takker, men lukker...
Avatar billede 7degreez Praktikant
09. august 2006 - 19:48 #7
prøv at hente style xp så kan du lave det om til hvad du vil...


ellers søg på powertoys for xp den kan ihvertfald
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester