28. juli 2006 - 20:05Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Shell og CurDir problem
Hejsa,
Har et (for mig) lidt underligt problem.
Har lavet 2 VB programmer i VB 5.
Det ene foretager lidt forskelligt - bla. CurDir og sidst starter det så det andet VB program via en Shell sætning.
I det andet vb benyttes CurDir også til at returnere programmets placering - og her opstår det finurlige... nemlig det at det der returneres af CurDir er det FØRSTE programs placering - altså det VB program der har startet det hér andet program.
Ethvert program har et aktuelt bibliotek - det er der det kigger hvis du beder den om at åbne en fil uden at specificere en fuld sti.
Når et program startes, er det bibliotek den mappe hvorfra programmet er startet - så hvis et program der ligger i C:\MyApp1\ laver en Shell-sætning til at køre C:\MyApp2\MyApp2.exe med en fuld sti, vil MyApp2 starte i MyApp1-mappen.
Måden at komme uden om dette er enten at finde den "rigtige" måde at hente programmets bibliotek på, eller ved at skifte til MyApp2's bibliotek i MyApp1 (der må være en ChDir-kommando), og køre det derfra. Jeg kan ikke give dig egentlig kode, da jeg ikke kan VB.
så lige din kommentar og det er jo præcist det der sker. app.path løser det åbenbart, med den får jeg i hvert fald den rigtige sti. Smider du lige et svar ?
Det gør jeg gerne - tag evt. halvdelen selv, du fandt jo den rigtige kommando at bruge :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.