Avatar billede net-meister Nybegynder
08. august 2006 - 09:59 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Praktikplads ansøgning

Da jeg netop sidder og skriver et hav af ansøgninger er jeg snart ved at løbe tør for ammo, jeg kan simpelthen ikke finde på mere "Jeg søger en praktikplads netop hos Dem pga.." osv osv.

Så jeg leder efter idéer =) Alle gode idéer bliver belønnet med point så giv gas!
Avatar billede Slettet bruger
08. august 2006 - 10:31 #1
Ja, kommer jo an på hva de arbejder med, og hvad du søgeR?

der er jo forskel på hva du skriver, hvis du skal være håndværker, eller data-matiker
Avatar billede net-meister Nybegynder
08. august 2006 - 11:16 #2
Hov ja det glemte jeg da! Det er som Datateknikr og hos virksomheder såsom TDC, Maersk og Statens Serum Institut.
08. august 2006 - 11:29 #3
08. august 2006 - 11:30 #4
Eller hos Danmarks Radio/DR-Byen - ingen 'garanti' - men vi har da 'et par stykker' ...
Avatar billede net-meister Nybegynder
08. august 2006 - 11:33 #5
dr1, hvis du læser spørgsmålene igennem vil du se jeg ikke har fået svar på dem alle, men gennemgår dem straks og lukker dem der lukkes kan.

Og vil da osse prøve hos Dr, men den er underligt nok ikke på min liste over godkendte praktik steder?
08. august 2006 - 11:42 #6
(Det var lidt bedre...)

Øhhh -> "...godkendte praktik steder..." ?
Avatar billede net-meister Nybegynder
08. august 2006 - 11:46 #7
Ja steder hvor du kan komme i praktik. Et sted skal godkendes og det skal afgøres hvor mange de kan have osv.

(Og dr1, nu kan du ikke klage over åbne spm, er gået fra at have over 3600 point ude til 600 på de sidste 5 minutter =))
Avatar billede cpacan Nybegynder
08. august 2006 - 12:01 #8
Når jeg ansætter kigger jeg på ansøgers interesse for min virksomhed/branche/produkt.

For dit vedkommende kunne det f.eks. være noget i retning af:
Jeg kan se, at Jeres virksomhed satser meget på hurtig kundesupport - det passer fint til mig, eftersom jeg er hurtig til at skaffe overblik og fejlsøge, så fejlretning kan påbegyndes
... el.lign.

Match mellem virksomhedens fokus og ansøgers kompetencer er vigtigt.
Avatar billede net-meister Nybegynder
08. august 2006 - 12:46 #9
cpacan, ja det er netop det jeg ved, og jeg har osse en oprigtig lyst til at arbejde de forskellige steder med deres forskellige funktioner, problemet er bare at skulle formulere det ordentligt.

F.eks. her nu hvor jeg er ved at skrive en ansøgning til Maersk Data sørger jeg da for at bruge udtryk som f.eks. rettidig Omhu (AP møllers) og den slags.
Avatar billede cpacan Nybegynder
08. august 2006 - 13:58 #10
Du behøver ikke bruge samme udtryk (det virker som leflen:-) - men bare demonstrere, at du ved, hvad virksomheden står for, og at du har tænkt over, hvordan du passer ind i det billede.

Mht. rettidig omhu, (de har også nr. 1 i kundeservice samt teamspirit som værdi), kunne din indgang være:

Mærsk Data Defence er kendt for værdien "rettidig omhu" - det tilstræber jeg altid ved at kvalitetssikre og validere mit arbejde inden overdragelse til andre. Det sparer virksomheden og mine kolleger for spildt tid og ærgrelser.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
08. august 2006 - 14:42 #11
"Mærsk Data Defence er kendt for værdien "rettidig omhu" - det tilstræber jeg altid ved at kvalitetssikre og validere mit arbejde inden overdragelse til andre. Det sparer virksomheden og mine kolleger for spildt tid og ærgrelser."

Og husk... uanset hvor flot formuleringen er, skal du være i stand til at forsvare det du skriver til en evt. samtale. I ovenstående tilfælde, kan det være meget svært, hvis ikke du har en særdeles god referencebase. Du vil til en samtale blive spurgt, hvad du konkret gør for at kvalitetssikre og hvad du mener med validere.

Uanset hvad du skriver, skal du have i baghovedet, at det vil blive brugt i en eventuelt samtale. Det er faktisk noget du kan benytte dig af. Ved at udforme din ansøgning korrekt, kan du i ganske høj grad selv styre en del af jobsamtalen. Har du fekst helt styr på principperne i kvalitetssikring, vil ovennævnte eksempel sikre, at du netop for dette emne med til samtalen.
Avatar billede cpacan Nybegynder
08. august 2006 - 15:42 #12
Fint med en præcisering - det var også det jeg mente, ovennævnte var blot et eksempel på, hvorledes det kan gøres.
Avatar billede edvardj Novice
08. august 2006 - 16:43 #13
har du prøvet Arla ??
Avatar billede net-meister Nybegynder
10. august 2006 - 10:32 #14
Arla:D?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester