Avatar billede hlnetz Nybegynder
16. august 2006 - 08:20 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Raid 0 fejler sporatisk og windows kører chkdsk hver gang

Hej,

jeg har købt en super computer her for nylig hvor jeg har et 5 harddisk system hvor der er 1 raptor til styresystemet 2 hd med stripe og 2 hd med raid mirror.

Her i går da jeg sad og spillede wow frøs min computer engang imellem og jeg blev nød til at genstarte mange gange. Senere hen kiggede jeg i Nvidia install shield "mener jeg det hedder" der hvor man kan se sit raid setup og der stod at det var mit stripe der fejlede og den ene harddisk stid uden for stripe.

Denne fejl opstår kun en gang imellem, men nu er jeg så i den situation at chkdsk kører hver gang jeg starter op. Det er stripe drevet den hele tiden vil scanne og det kan ikke afbrydes ved at trykke på en tast. af og til fryser den også imens den scanner step 2.

Nogen der har prøvet noget lignende, ville en formatering hjælpe eller kan jeg formode det er en hardware defekt da det opstod pludseligt.

ALT HJÆLPE ER VÆRDSAT, ellers er der akut fare for computeren bliver smidt ud af vinduet.

/hlnetz
Avatar billede venturer Nybegynder
16. august 2006 - 08:38 #1
Det kan sagtens være en hardware fejl.

Hvis du ikke har kritisk data på dit stripe drev er skaden ikke så stor. Du kan slukke maskinen, pille dine to stripe diske fra. Starte det hele op igen og se om den så kører stabilt eller fortsat fryser når du spiller.

Hvis den bliver stabil vil det være sandsynligt at sit stripe set er blevet korrupt. Du kan så prøve at sætte først den ene disk i for formattere denne som en alm disk. Så den anden, for på den måde at (måske) kunne finde ud af hvilken af de to diske den er gal med. Hvis du ikke opdager fejl på denne måde kan så efter endt formattering prøve at lave et nyt stripe set og se om den så kan køre med det. Det kan nemlig godt være at det bare var en "fluke" der har gjort dit set korrupt. Det behøver ikke nødvendigvis at være en hardwarefejl.
Avatar billede hlnetz Nybegynder
16. august 2006 - 08:58 #2
Jeg forstår bare ikke hvordan det kan være korrupt noget af tiden. og hvorfor windows bliver ved med at lave chkdsk hver gang jeg starter op eller genstarter normalt.

men ellers meget godt råd og jeg vil da prøve det..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester