Raid 0 fejler sporatisk og windows kører chkdsk hver gang
Hej,jeg har købt en super computer her for nylig hvor jeg har et 5 harddisk system hvor der er 1 raptor til styresystemet 2 hd med stripe og 2 hd med raid mirror.
Her i går da jeg sad og spillede wow frøs min computer engang imellem og jeg blev nød til at genstarte mange gange. Senere hen kiggede jeg i Nvidia install shield "mener jeg det hedder" der hvor man kan se sit raid setup og der stod at det var mit stripe der fejlede og den ene harddisk stid uden for stripe.
Denne fejl opstår kun en gang imellem, men nu er jeg så i den situation at chkdsk kører hver gang jeg starter op. Det er stripe drevet den hele tiden vil scanne og det kan ikke afbrydes ved at trykke på en tast. af og til fryser den også imens den scanner step 2.
Nogen der har prøvet noget lignende, ville en formatering hjælpe eller kan jeg formode det er en hardware defekt da det opstod pludseligt.
ALT HJÆLPE ER VÆRDSAT, ellers er der akut fare for computeren bliver smidt ud af vinduet.
/hlnetz
