Mit udgangspunkt er to subforms, der er linket. Subformen med linkoplysningerne volder mig kvaler. Det virker som om, at Access flytter rundt på tabulatoren under indtastning, med det resultat, at posten hele tiden gemmes for derefter at vende tilbage til indtastningsfeltet med de indtastede data i invers. Er jeg hurtig kan jeg godt nå at indtaste flere karakterer inden den beskrevne proces indtræffer.
Under mine tests kunne jeg se, at mit link fik tildelt den rigtige værdi, og fik denne videregivet korrekt, men det til trods fik jeg en opførsel som beskrevet i mit spørgsmål.
Løsning: Det link-felt i hovedformen, som knytter de to subforms sammen, skal pege på et INDSAT felt i den subform man ønsker at trække en oplysning ud fra!
Jeg har ikke modtaget en eneste kommentar til mit spørgsmål, men håber trods det, at andre kan få fornøjelse af mit indlæg. Mvh. Skrupsak
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.