21. august 2006 - 16:10Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til valg af CPU og bundkort
Min nuværende computer en - AMD Athlon(TM)XP 2000+ 1,67ghz (en smule overclocked)
er efter egen mening blevet lidt sløv i det, så jeg vil nu gerne ha' en ny og lidt hurtigere. Jeg er ikke den store hardware haj, så jeg søger lidt hjælp til dette. Der står ikke mange penge i budgettet til det her, så jeg er ude i en lidt billig løsning, 3000-3500 kr-max, helst gerne billigere hvis muligt :)
I min nuværende computer har jeg følgende som jeg regner med at kunne bruge i den nye(?):
Grafik Kort: RADEON 9500 PRO / 9700 (128 MB) 1280 MB (DDR SDRAM) 1x160GB HD + 1x80GB HD
Så jeg skal vel kun ja fat i en CPU og et bundkort??
Jeg arbejder forholdsvis ofte med grafikprogrammer såsom, photoshop og 3dstudiomax, men vil også gerne kunne spille lidt af de nye spil.
Jeg har fået frarådet at købe Intel Celeron, så vil gerne ha en løsning derefter.
SHG virker som et meget godt sted for et køb, men hvis man har andre forslag er de da velkomne! :)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Ville ikke ha noget imod en AMD Athlon processor igen, da erfaringer med min nuværende har været ganske smertefrit .. Men jeg byder alle forslag velkomne :)
Synes godt om
Slettet bruger
21. august 2006 - 16:29#2
har du overvejet noget 64-bit (måske også dual-processor!)?
gratis > jeg har jo brænder, ram, grafikkort og alt det der, så det kan jeg vel ligesågodt bruge i den nye, nu da jeg ikke har alverdens penge til dette projekt .. men ellers virker den da meget fin ..
Core 2 Duo er den mest populære processor for tiden. Men i de fleste tilfælde kræver den en større opgradering.
Asrock har dog fået lavet et udemærket bundkort, der kan klare både ens gamle udstyr. Men som stadig er forberedt til en senere opgradering. Og så er det billigt :)
krusell - tak for dit bidrag ... jeg har siddet og kigget lidt på processeren.. jeg har som sagt ikke helt vildt meget forstand på hardware, men sad og lurede lidt på Intel Core 2 Duo E6400 2.13 GHz - Ghz'mæssigt virker den dog ikke meget bedre end min nuværende, som er på 1,67ghz (AMD Athlon(TM)XP 2000+)? Eller, der er jo en forskel, men mener bare at forskellen ikke er så stor .. Men jeg går så vel ud fra at selve processeren er stærkere end selve AMD Athlon processeren?
får at jeg lige er helt med og er sikker på hvad du skriver; det bundkort du linkede til, skulle være kompatibelt med hvilken som helst af Core 2 Duo processorerne? :)
Man kan ikke længere vurdere en processor udfra mhz længere. Så nej, det ser ikke ud som om der er den store forskel. Men det er der :)
Selvom det ikke betyder at den er dobbelt så hurtigt, så har de nye processoren jo faktisk 2 kerner/cpu'er. Og arbejder meget mere effektivt end tidligere.
Og ja, det bundkort skulle kunne tage alle Core 2 Duo processorer der ud nu. Men jeg har dog ikke personligt testet det ;)
Det var så lidt. Jeg sidder også og venter på min kommer :)
God fornøjelse med den
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.