Avatar billede x-pander Nybegynder
29. august 2006 - 19:05 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Ang. dvale og bærbare.

Hej

Allerførst for lige at slå noget fast, står der i Windows når man sætter sin computer i dvale, at computeren lukker efter lagring af hukommelse på disken.
Så altså der er ingen tvivl om at computeren slukker ligesom den gør når den normalt bliver lukket ned? Ret mig endelig hvis jeg tager fejl med det samme.

Men altså, har nu to-tre gange hørt at bærbare ikke har så godt af at gå i dvale, da batteriet mister meget levetid. Jeg har indtil nu ikke troet på det, da det lyder mærkeligt at det skulle slide på batteriet at slukke og tænde sin computer (ikke overdrevet, stadig ved normal brug).

Men hvordan står det egentlig til? Kunne være rart med flere der kom med deres mening. Jeg er helt åben, for min har ikke taget skade af det endnu(IBM), hvorimod en andens(Dell) har.

Hilsen XP.
Avatar billede thesurfer Nybegynder
29. august 2006 - 19:17 #1
Der har været problemer med Sony-batterierne, som Dell bruger.

Send din ven forbi https://www.dellbatteryprogram.com/ så kan kan checke, om den skal ombyttes.

Visse modeller af disse Sony-batterier exploderer (ja, som i "boom"), og skal ombyttes.

Modelnr står på https://www.dellbatteryprogram.com/ og på batteriet. Han skal dog lige slukke bærbaren og tage batteriet ud for at se modelnummer (så kan han også skrive ned og checke på siden).
Avatar billede x-pander Nybegynder
29. august 2006 - 19:20 #2
Den er vidst lidt ældre end det... Men altså det var også mere omd dvale skulle ødelægge batteriet.
30. august 2006 - 09:50 #3
... pænt anbefales at bruge DVALE funktionen generelt - også på stationære ...
Putter bruger ikke noget strøm i DVALE tilstand - svarer til at være helt slukket.

Skal ikke forveksles med STAND-BY funktionen ...
Avatar billede x-pander Nybegynder
30. august 2006 - 23:19 #4
Erhm... What? Forstod ikke særlig meget af dit svar dr1.

Altså, forringer det levetiden på det eller ikke?
31. august 2006 - 00:23 #5
Nej det forringer IKKE levetiden.

Hvis man vil gå i detaljer så tværtimod =>

Ved en 'normalt' opstart/nedluk bruger du (=systemet) måske 2-3 MINUTTER med fuld blus på HD osv = mere 'slid' = mere batteriforbrug = mindre levetid...

Ved brug af DVALE er en nedluk (til DVALE) overstået på 10-15 SEKUNDER.
Samme ved opstart (fra DVALE) klar på 10-15 SEKUNDER.

Såååå - sammenlagt bruges mindre tid = mindre 'slid' = mindre batteriforbrug = mere levetid ...

(Og så selvfølgelig din tålmodighed)

Lidt afhængig af mængden af FYSISK RAM...

Sååååå - flere burde benytte sig at DVALE funktionen.

Undtagen hvis du fysisk har ændret noget HARDWARE i systemet, så bør det være en rigtig opstart så den nye hardware konfiguration bliver opdaget/opsat korrekt... men hvem gør det flere gange om dagen ?
Avatar billede x-pander Nybegynder
02. september 2006 - 14:51 #6
Yep. Det var lige som jeg tænkte.  Mange tak for svaret. :)
Jeg bruger nemlig også altid dvale. Gider ikke vente de næsten 5 minutter det tager for min crappy bærbare at starte op!
Avatar billede x-pander Nybegynder
02. september 2006 - 14:51 #7
Så du smider bare et svar dr1 ;)
03. september 2006 - 02:45 #8
Ping...
(Det var et [svar]...)
Avatar billede x-pander Nybegynder
03. september 2006 - 19:50 #9
;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester