Avatar billede fixxxer Nybegynder
30. august 2006 - 15:18 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Driftbillig hjemmeserver

Et lidt trivielt spørgsmål, der har været oppe flere gange på eksperten, men here goes..

Jeg overvejer at skifte mit dyre apparat af en lowcost server ud med en model der dels bruger meget mindre strøm, og dels kræver mindre aktiv køling for at dæmpe støjen.

Jeg har planer om at kører en meget smal Linux distrubution på den, som dog skal køre VMware og derfor skal hardware på nogen punkter alligvel gå på kompromi med ovenstående, da jeg herpå vil installere 2-3 Linux distributioner, for sådan lidt fake blade løsning.

Jeg har kig på noget Intel
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=110254
http://edbpriser.dk/Listprices.asp?ID=181956

Men jeg aner intet om strømforbrug for sådan et par bæster..

Andre gode tips og ideer er meget velkomne.
Avatar billede bufferzone Praktikant
30. august 2006 - 15:31 #1
Tjaaa virtualisering har flere fordele som du med omtanke kan udnytte her er et par områder.

Du bør have rigtig meget ram sat i. Som du måske ved kan windows 2003 håndterer 4 GB ram max, dette betyder at du med f.eks. 8 Gb ram i din server faktisk kan have 3 til 4 servere sat i og overallokerer ram ressourcer, da det er meget sjældent at flere af dine servere vil have brygfor/udnytte deres ram allokation 100%. (jeg bruger windows 2003 i denne sammelnigning fordi der er et ram max, men du kan også overallokerer når vi taler linux.)

Noget af det du bl.a. kan overveje er hvilke servere du placerer på samme fysiske maskine. Hvis der ikke er mange brugere på, kan man f.eks. argumenterer for at logon server (Domænecontroller) og fil server kan ligge på samme maskine, fordi folk typisk ikke skal gemme og hentefiler før de er logget på. De to opgaver vil  derfor oftest være adskilt i tid.

Mht opdatering og patching skal du huske det underliggende operativ system ogsp. Mange husker deres aktive (virtuelle) servere når de opdaterer men glemmer den underliggende, hvilket potentielt giver store sikkerhedsproblemer.
Avatar billede fixxxer Nybegynder
02. oktober 2006 - 08:35 #2
Som altid et giver du et kompetent svar :-)

Jeg blev i hvert fald en del klogere på management af VM. Hardware er jo så en helt anden snak, som jeg måske skal have med Dell eller en anden prof. serverleverandør.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester