Avatar billede x-pander Nybegynder
12. september 2006 - 15:30 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Opdatering af BIOS

Hey, løb alligevel ind i probs med at opdatere min BIOS.

Så vidt jeg kan se, skal det gøres ved at ligge opdateringen ud på en diskette og så bare når den starter op, bede den om at hente opdateringen fra disketten, ved at trykke ALT-F2.

Der er bare et "lille" problem. Det er mange år siden jeg smed mit sidste diskettedrev ud og jeg har ingen venner :D

Så er der ikke en måde at gøre det fra Windows af?

Det drejer sig om en AMD X2 4800 der skal i et Abit AV8 med BIOS v. 21 som skal opgraderes til 27.

Hvis du kan hjælpe til, vil det være meget værdsat.
Avatar billede peet49 Nybegynder
12. september 2006 - 15:34 #1
Du kan lave en bootcd, og smide den på der.
Avatar billede x-pander Nybegynder
12. september 2006 - 15:39 #2
Vil det virke? Altså i starten, skal man trykke ALT-F2 for AWARDFLASH står der, men er du sikker, så længe jeg ikke kan ødelægge noget og skal man så til at bytte rundt på jumpere alligevel nede på bundkortet? Altså synes der mangler noget info på deres egen hjemmeside... Det stemmer ihvertfald ikke overens.
Avatar billede x-pander Nybegynder
12. september 2006 - 16:01 #3
Altså, ude i BIOS leder den efter AWARDFLASH.EXE på FDD og siger at den ikke kan finde noget og selfølgelig kan den ikke det.

Men altså, hvad mener du præcist med en boot-cd? Så bliver det jo før WinXP starter op hvilket er fint, men er det så nødvendigt med flash-værktøjet på?

Min gamle processor (AMD 3700+ San Diego) skal ifølge AMD's charts have v. 27 og ikke kun 21 som mit bundkort kører, men det kan stadig starte op og kører fint med det i, så vil det være muligt at køre med min nye X2 4800+ i også?
Avatar billede x-pander Nybegynder
12. september 2006 - 16:17 #4
Nå, jeg bruger et tool til Windows... Håber det virker.
Avatar billede lundorff-net Nybegynder
12. september 2006 - 16:28 #5
Hejsa

Du kan da bare bruge det værktøj der følger med fra Abit, og så gøre det direkte fra Windows!!
Avatar billede x-pander Nybegynder
12. september 2006 - 23:26 #6
Yes lundoff, det var det jeg gjorde. Og det virkede perfekt. Er du gal jeg er glad for det. Det tog kun lige et halvt minut hvor den lige sletter det gamle og overskriver.

Fik desværre hjælp andetsteds...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester