12. september 2006 - 17:51Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Formular og Søgning
Hej,
nu har jeg en formular og der har jeg en forespørgelse som viser data fra en enkelt tabel med 5 forskellige tabeller, nu vil gerne ha' en søgeknap, hvor man ved at trykke på den kan søge i de forskellige data??
Igen må jeg henvise til MakeITeasy. Der ligger et eksempel på en fremragende dybnamisk filtrerings- og søgefunktion med en udskriftsmulighed. Prøv atr se lidt på den. Så vidt jeg husker følger der en vejledning med, men den er ikke så svær at implementere, ellers vender du blot tilbage.
hmm...nu har jeg prøvet men får forskellige fejl frem, en at der ikke findes =AktiverFilter(Form), og andre gange går den ind i Debugger mode?!?
Som nævnt før,så har jeg en formular med en forespørgsel fra en tabel hvor dataene er vist,og det er dem jeg gerne vil søge i!
Andet spørsgmål,hvrodan er det han får vist hans data fra tabellen Bog i formularen Bøger??Det er ikke en foresprøgsel så vidt jeg kan se,men hvad er det??
OK. Åbn din egen db og i menuen Filer > Hent eksterne data > Importer browser du igennem bibliotekerne til du finder Thomsa' eksempel. Når du har fundet den, vælger du fanen moduler og importerer du modulet. Prøv så igen med din egen db.
Er der ikke 2 formularer i Thomas' eksempel? Sidst jeg så den ver der en formular med en vejledning. Har du flere problemer, kan du sende din db som zip til:
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.