Avatar billede amtoft Novice
12. september 2006 - 22:03 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Hvilket program / version

Hej

Jeg programmerer til dagligt i Navison Attain, som har sit eget sprog. Det minder mest af alt om noget basic og langt hen ad vejen er det, så vidt jeg kan se, stort set identisk med Visual Basic.

Nu vil jeg så gerne kaste mig over noget programmering, hvor slutproduktet kan køre selvstændigt.
I den forbindelse vil jeg tro at det må være Visual Basic der minder mest om det jeg kan i forvejen.

Men hvilken version skal jeg købe?

Jeg har et par projekter på vej, og ved at det vil kræve indblanding af noget database. - og nej - det skal ikke være webbaseret.

Så hvad skal jeg købe?

mvh Brian
Avatar billede sjh Nybegynder
12. september 2006 - 23:19 #1
Ja da er jo mange Basic versioner.. her er en liste over dem som er free :
http://www.thefreecountry.com/compilers/basic.shtml

Jeg ved ikke om man kan købe Visual Basic 6 mere men den kan bruge access database og sådan nogle, kan ikke køre uden runtime-file..

For ca. 3 år siden brugte jeg PowerBASIC på en skole.. og den kan lave .exe / win32 .dll (ikke activex) og kan køre uden at ha en runtime-file med.. er også sikker på den kan bruge access database.. ellers kan man bruge "SQL TOOLS" som de også tilbyder..
http://www.powerbasic.com/products/
Danske priser på PowerBASIC : http://www.berggreen.dk/produkt.asp?ISOCNTRY=DK&prod=PowerBASIC
Avatar billede sjh Nybegynder
12. september 2006 - 23:31 #2
Jeg skal måske lige sige at PowerBASIC er ikke lige så nem at bruge som Visual Basic 6, i PowerBASIC skal alt kodes.. det er ikke noget click and play..
Avatar billede sjh Nybegynder
12. september 2006 - 23:52 #3
okææ de har også en POWER database.. PowerTree B+Tree Manager.. den kan indexer mere end 2 milliard (two billion) records ;)
Avatar billede amtoft Novice
14. september 2006 - 08:11 #4
Det tager jeg lige et kig på .. :)
Avatar billede amtoft Novice
19. marts 2008 - 20:03 #5
lukker
Avatar billede sjh Nybegynder
20. marts 2008 - 13:28 #6
"Det tager jeg lige et kig på.."

Ja, det tog dig kun et par. år..
Avatar billede amtoft Novice
20. marts 2008 - 20:20 #7
Og hvad skal jeg lige bruge den kommentar til?

Går ud fra at hvis du havde ønsket point, havde du svaret i stedet for blot at kommentere?
Avatar billede arne_v Ekspert
20. marts 2008 - 20:33 #8
Avatar billede sjh Nybegynder
20. marts 2008 - 21:29 #9
Det er ikke fordi jeg er ude efter point, men at du bare smutter og kommer igen efter små 2 år og lukker dit spørgsmål uden hverken at tænke på at skrive tak, undskyld den lange ventetid. Men- det er åbenbart takken fra dig.

Det er da respektløse.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester