16. september 2006 - 14:08Der er
8 kommentarer og 1 løsning
manglende smtp ved asp.net side
Jeg har behov for at sende e-mail fra en asp.net side. Når jeg afvikler siden på min lokale pc kan jeg godt sende email via min internet-udbyders smtp-server. Dette gøres nogenlunde således.
----------------------------------------------------------- System.Net.Mail.MailMessage email = new System.Net.Mail.MailMessage("test@test.dk", "modtagers@email.dk", "Header", "blah blah");
System.Net.Mail.SmtpClient client = new System.Net.Mail.SmtpClient("Min_internetudbyders_smtp-server"); client.Send(email); ------------------------------------------------------------
Men når jeg uploader siden til mit webhotel virker dette ikke mere. Så får jeg følge exception: "Failure sending mail." Jeg tror at det er fordi min internetudbyder kun gør smtp-serveren tilgængelig for dem på deres netværk.
Kan jeg benytte min internetudbyders smtp-server på en eller anden måde, ved evt. at angive et brugernavn og et password?
Hvad findes der af frie og pålidelige smtp-servere?
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Det er web10 jeg bruger. Jeg har fundet ud af at hvis jeg skriver System.Net.Mail.SmtpClient("localhost"); så virker det. Det forstår jeg bare ikke fordi web10 siger at man skal bruge smtp-serveren ved sin internetudyder i forbindelse med mail.
Ja det tror jeg opgså de anbefaler. Men er det ikke kun i forbindelse med opsætning af din mail og ikke i forbindelse med deres webservere. ´ Localhost er også den rigtige løsning. Alternativt skulle smtp.web10.dk eller mail.web10.dk også virke
Hvis localhost er den rigtige løsning, hvorfor virker det så ikke når jeg afvikler siden lokalt? Der skal jeg angive smtp på min internetudbyder for at det virker.
Hvad mener du med at afvikle lokalt? På din egen PC?
Hvis det er det du mener, så er forklaringen enkel. Localhost betyder at mailen skal sendes gennem den SMTP service der kører på den server koden ligger på.
Så hvis den skal køre lokalt, skal du enten sætte en SMTP service op eller angive den udbyders SMTP server som din lokale PC er på nettet via.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.